Бъдещето на ЕС е в ръцете на едва 3 млн. от неговите жители, пишат днес британските вестници, съобщава БНР.

Лисабонският договор и непосредственото бъдеще на съюза от 27 държави е в ръцете на 3 млн. ирландски избиратели в днешния референдум, като поддръжниците и на двете страни казват, че евентуалният резултат е на кантар, пише в. "Файненшъл таймс", цитиран от БТА.

"Позициите са твърде близки, за да се направи прогноза", заяви представител на десноцентристкото правителство на премиера Брайън Кауън. На практика всички политици в Ирландия, всички водещи бизнес и индустриални организации, обединението на профсъюзите, селскостопанските асоциации и основните медии подкрепят договора.

Противниците обаче се възползваха от непознаването от страна на обществото на сложния му текст, за да повдигнат опасения за предполагаеми заплахи за суверенитета и ирландския начин на живот в области от данъчната политика и отбраната до абортите, браковете между хомосексуалисти, проституцията и твърдите наркотици. Те използваха и популярни опасения за способността на една от най-малките държави в ЕС да защитава националните си интереси след приемането на договора, който предвижва премахване на автоматичното право на страните членки да имат свой европейски комисар.

Окончателните резултати от референдума ще бъдат оповестени в петък следобяд.

Днес Ирландия ще реши съдбата на Лисабонския договор, отбелязва в. "Таймс". Всеки пуснат глас е от жизненоважно значение за изхода от надпреварата, в която по-малко от един процент от населението на ЕС ще приеме или отхвърли текста, спасен от "корабокрушението" на Европейската конституция.

Премиерът Кауън от края на миналата седмица насам се опитва да представи единен фронт в подкрепа на договора, опирайки се на ползите (минали и бъдещи), които извлича Ирландия от членството си в Съюза.

Това послание обаче беше помрачено от неяснотата какво всъщност представлява договорът и какво ще означава за ирландския народ. Противниците му настояват, че той ще предвести края на режима на ниски данъци на републиката, който я превърна в толкова атрактивна за многонационални компании.

"Това е необичаен съюз - крайнодесни католици, традиционни националисти, проамерикански поддръжници на свободния пазар и крайнолеви. Добавете поп звезда и шарена кукла на пуйка, наречена Дъстин и получавате силата, която заплашва да погребе проекта за реформа на управлението на близо 500 млн. европейци", пише в. "Гардиън".

Изданието отбелязва, че феновете на куклата Дъстин са били толкова разгневени от неуспеха й да стигне до финала на Евровизия, че организират интернет кампании, настоявайки: "Европа не гласува за Дъстин, затова не гласувайте за Лисабон!" Забравете, че Ирландия беше една от най-проевропейски настроените държави в ЕС, благодарение на щедрата помощ от общо 40 млрд. евро, откакто се присъедини към Европейската икономическа общност през 1973 г., пише още вестникът.

Страховете за растящата безработица, за загубата на ирландското влияние в ЕС и твърденията, че европейското законодателство ще разреши абортите, изложиха на опасност договора.

В Брюксел вече работят по планове договорът ще бъде приложен във всички останали страни, ако Ирландия гласува против него на референдума, пише "Дейли телеграф". Макар мерките като създаване на "президент" на ЕС, "външен министър" и европейска дипломатическа служба да бъдат забавени в този случай, те все пак се очаква да бъдат въведени.

Дипломат заяви, че се обсъжда механизъм, който да позволи Ирландия просто да бъде премахната от списъка на страните, подписали договора и да не бъде юридическа обвързана с него. При този вариант до края на 2009 г. или началото на 2010 г., ще бъде подписан коригиран "Договор за присъединяване" от всички страни членки, включително Ирландия. В него ще бъдат включени редица текстове, осигуряващи "изключения" (opt-outs) по спорни за Дъблин въпроси, като правомощията в данъчната област и по-голямото военно сътрудничество.

Снимка:БГНЕС