Европейският съюз иска да превърне еврото в необратим проект и скоро всички ще трябва да го признаят, заяви след края на нощната работна сесия на лидерите от еврозоната председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу.

На срещата бяха утвърдени краткосрочни мерки в подкрепа на финансовата стабилност на отделни страни от еврозоната, на банковата им система и на европейската валута като цяло, предаде ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА.

Ръководителите от еврозоната се споразумяха да предоставят правото на постоянния Европейски стабилизационен механизъм (ЕСМ) правото да рекапитализира пряко банките при спазване на редица условия, по-специално след създаването на Единен европейски механизъм за банков надзор. Срещата на върха на ЕС поръча на ЕКОФИН да разработи този механизъм, за да може да бъде утвърден и да започне да действа още през декември тази година.

Втората важна стъпка беше даденото право на сега действащия Европейски фонд за финансова стабилност (ЕФФС) и на бъдещия ЕСМ да купуват суверенни облигации на проблемни страни от еврозоната, което да позволи ефективното понижаване на лихвите, а съответно и стойността на обслужването им от държавите емитенти.
Тези финансови мерки обаче няма да имат пълноценен ефект, ако Европа не успее да осъществи възстановяване на икономиката си с повишаване на нейната конкурентоспособност и осигуряване на устойчив растеж. За целта на срещата беше съгласуван средносрочен пакт за растеж и заетост на ЕС, разполагащ със 120 милиарда евро.

Проектът за Пакт за растеж и заетост цели да предотврати икономическия спад и създаване на нови работни места в Европа чрез инвестиране на средства в нови разработки, енергетика и инфраструктурни проекти.
Сумата от 120 милиарда евро, необходима за функционирането на пакта, ще бъде събрана от три източника: около 55 милиарда от структурните фондове на ЕС, 60 милиарда кредити от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и още 4,6 милиарда от емисия проектни облигации, издадени от отделни европейски компании за финансиране на големи инфраструктурни и енергийни проекти в Европа като строеж на пътища, създаване на енергийни мрежи и вятърни паркове.

Гаранциите по тези облигации ще осигури Европейската комисия на равнище 230 млн. евро от бюджетните средства на ЕС за периода до 2014 г. Сумата от 120 милиарда евро е 1% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страните от ЕС.

Коментирайки резултатите от първия работен ден и нощ на двудневната среща на върха, президентът на Еврогрупата и премиер на Люксембург Жан-Клод Юнкер иронично отбеляза, че "за Европа не може да се каже, че всичко е добро, но резултатите от днешните дискусии можеха да са доста по-лоши".

Първата реакция на пазарите беше по-оптимистична. Еврото поскъпна рязко, прехвърляйки прага от 1,26 долара в Токио, а индексът Никкей на Токийската фондова борса буквално за минути хвръкна с 1,7 на сто.

В дневния ред на срещата за днес е предвидено разглеждане на плановете за създаване на банков и фискален съюз, както и параметрите на бъдещата общоевропейска система за застраховане на банковите депозити.

Пред журналисти след края на нощните дискусии френският президент Франсоа Оланд се обяви за банков и бюджетен съюз преди политически съюз в ЕС, предаде Франс прес.
За разлика от Франция обаче, Германия постави задълбочаването на европейския политически съюз като условие за всяко ново усилие на солидарност.

Президентът на ЕС Херман ван Ромпой обяви, че ръководителите от еврозоната са дали зелена светлина за пътна карта с цел укрепване на икономическия и валутния съюз. Това укрепване ще се опира на четири стълба: финансова рамка, бюджетна рамка, рамка на икономическа политика и засилване на демократичния контрол.
Първите предложения в тази насока ще бъдат представени през октомври.