Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу призова най-богатите страни от ЕС да поддържат финансирането на кохезионната политика на 27-те, за да се помогне на най-бедните страни, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

В момента европейският бюджет е обект на напрегнати дискусии между Брюксел и нетните вносители, отбелязва агенцията.

"Необходимо ни е политическо съгласие - най-богатите страни ще трябва да одобрят амбициозна политика в подкрепа на най-бедните региони в Европа. Става въпрос да се допринесе за растежа в цяла Европа", изтъкна Барозу пред журналисти в Братислава.

Той подчерта, че кохезионните фондове биха могли да стимулират растежа и да помогнат за преодоляване на кризата.

"Приятелите на кохезионната политика и приятелите на по-правилното харчене на парите трябва да се разберат и да станат приятели на растежа", отбеляза председателят на ЕК на срещата на високо равнище на групата "Приятели на кохезията" - неформална група от 15 страни от ЕС - в която участва и българският премиер Бойко Борисов.

Тези страни, представени от 11 премиери на срещата в Братислава, са нетни бенефициенти на европейския бюджет и се борят срещу исканите от от най-богатите страни съкращения заради кризата в еврозоната.

Финландия, Франция и Германия искат да бъде намален с 5 млрд. евро проектобюджетът на ЕС за 2013 г., от които 3.5 млрд. в частта, насочена към икономическия растеж, заетостта и конкурентоспособността.

Тези три страни, заедно с Великобритания, Холандия, Швеция и Австрия, отхвърлиха предложенията на Европейската комисия за увеличаване с 6.8% на разходите в европейския бюджет за 2013 г. до 138 млрд. евро.

Всичките тези седем страни са нетни вносители в общностния бюджет, т. е. националният им принос е по-голям от получаваното от тях.