Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу посочи негативните последици от глобалната финансово - икономическа криза за ЕС.

„Ако преди Европейският съюз прогресираше в правилна посока, то кризата унищожи много от постигнатото", посочи Барозу в обръщение към участниците на провеждащата се в Брюксел среща на ЕС, посветена на разрешаване на социално-икономическите проблеми в условията на глобална кризисна ситуация.

Според данните на Барозу, които са изнесени от пресслужбата на комисията, сумарният БВП на ЕС през 2009 г. на глава от население се понижи с 4%, а промишленото производство падна с 15 на сто - до нивата от 1999 г.

От декември 2008 г. броят на безработните в ЕС расте с повече от 7 млн. човека - до 23 милиона души. При това ниво безработицата достигна 10 на сто, което е най-високото равнище на показателя от началото на 90-те години на миналия век.

Бюджетният дефицит в ЕС е средно към 7% от БВП, като нивото на задлъжнялост се увеличи за две години с 20 процентни пункта.

„Кризата ампутира частично потенциала за растеж на ЕС", се казва в посланието на Барозу. Той отбеляза, че с началото на процеса на пенсиониране в следващите години на така нареченото поколение baby-boom ще доведе до намаляване на работна сила в ЕС, което допълнително може да натежи на темповете на икономически растеж.

Председателят на ЕК заяви още, че ролята на страните с бързо развиващи се икономики ще се повишава, което ще изостри конкуренцията на международната арена.

„Последиците от кризата направиха като цяло още по-сложно преодоляването на редица предизвикателствата, които бяха актуални и преди това - глобализацията, застаряване на населението, бавния производствен растеж и климатични промени", говори още Барозу.