Независимо от развитието на българския казус, Жозе Мануел Дурау Барозу вече е председателят на Европейската комисия, който все не успява да убеди Европарламента в качествата на екипа си. Със скандали, смяна на комисар и криза, започна и мандатът му през 2004 година, припомня Милена Филчева.

Роко Бутильоне стана първият еврокомисар, отхвърлен от Европейския парламент. През ноември 2004 г. италианецът не бе одобрен за ресора правосъдие. При изслушването в ЕП, Бутильоне заяви, че хомосексуализмът е грях и направи някои забележки, унизителни за жените. Прецедентът прерасна в политически спор, а драмата - в криза. Накрая италианецът сам се оттегли, но остана министър в правителството на Берлускони.

"Връчвам оставката си, за да дам възможност на Комисията Барозу да получи одобрение", заяви Роко Бутильоне.

Скандалът обаче стана причина Барозу да поиска отлагане на гласуването на комисията.

"Стигнах до заключението, че ако вотът е днес, няма да бъде позитивен, както за европейските институции, така и за европейските избиратели. При тези обстоятелства, реших да не представям новата комисия за одобрението ви днес", каза Барозу.

По същото време друг скандал доведе до оттегляне на латвийската номинация - Ингрида Урде, но още преди изслушването. Тя беше обвинена в злоупотреба с държавни пари. Само с по-малко значим ресор се размина унгарецът Ласло Ковач, първоначално определен за комисар по енергетиката, но после оценен като неподготвен по темата.

Три години по-късно румънецът Варужан Восганян, бе заменен в рамките на 24 часа, заради подозрения в сътрудничество със Секуритате и близост до съмнителни бизнес среди.

Източник: bTV