Президентът Джо Байдън подписа закон за разсекретяване на разузнавателните данни за произхода на Covid-19, предлагайки на обществеността възможност да прегледа информацията, съобщава Politico.

Т. нар. Закон за произхода на Covid-19, който бе приет от Сената и Камарата с единодушна подкрепа по-рано този месец, задължава директора на Националното разузнаване да разсекрети в рамките на 90 дни от влизането му в сила цялата информация, свързана с потенциални връзки между китайския институт в Ухан и Covid-19. След това директорът трябва да представи информацията в доклад до Конгреса.

В изявление Байдън каза, че споделя „целта на Конгреса да оповести възможно най-много информация за произхода“ на вируса и че сега планира да „разсекрети и сподели възможно най-много от тази информация“, в съответствие с конституционните си правомощия за защита срещу разкриване на информация, която би навредила на националната сигурност.

Подписът на Байдън е стъпка напред в осигуряването на прозрачност за това, което САЩ знаят за старта на пандемията.

Някои учени и правителствени агенции заявиха, че изследователи от Института по вирусология в Ухан неволно са разпространили Covid-19 сред хората в града, където вирусът се е появил за първи път, докато други настояват, че е по-вероятно той да е предаден на хората от животно.

ФБР: Лабораторен инцидент е вероятната причина за пандемията COVID-19Пандемията от COVID-19

Министерството на енергетиката и ФБР наскоро заявиха, че клонят към хипотезата за лабораторно изтичане. Други агенции подкрепят теорията за естествения произход.

Wall Street Journal съобщи, че американските разузнавателни агенции смятат, че трима работници в лабораторията в Ухан са били хоспитализирани в месеца преди появата на вируса.

Официализирането на теорията, че вирусът е изтекъл от китайската лаборатория, ще обтегне допълнително отношенията между САЩ и Китай и ще подкопае доверието във водещи учени, които поддържат хипотезата за естествения му произход.

Световната здравна организация заяви, че и двете възможности са вероятни.

Нови китайски данни от генетични проби, взети на хранителен пазар в Ухан през януари 2020 г., които китайските здравни власти публикуваха за кратко онлайн в средата на март, не дават категоричен отговор как е започнала пандемията Covid-19. Това заяви СЗО в петък в отговор на съобщения в медиите, според които данните подкрепят хипотезата за естествен произход, като свързват вируса с енотовидни (миещи) кучета, продавани на пазара.