289 дни след изборите и все още без правителство- Белгия брои часовете, които я делят от световен рекорд за най-дълга политическа криза, принадлежащ в момента на Ирак. За да разведрят паметния утрешен ден и мразовития политически климат, белгийските студенти се заканиха да раздават безплатни плодове.

През 2010-а Ирак прекара 249 дни без споразумение за управляваща коалиция и още 40 дни, докато се разпределят министерските кресла и правителството положи клетва. В Белгия нито т. нар. „революция на пържените картофки", нито призивите да се спре бръсненето и секса, докато не се сформира пълноценно правителство, не успяха да убедят неумолимите политици за компромис.

Фламандските партии продължават да настояват за широка регионална автономия, а франкофонските- да упорстват в отказа си от страх пред разцепление на страната.

А белгийците чакат сряда, когато- както и при предишните рекорди, на централните площади на големите градове ще се раздават безплатни пържени картофи и ще има концерти. Но този път ентусиазмът е по-нисък.

Новините за поредния провал на преговорите бяха изместени от събитията в Япония и Либия. А фактите, че макар и без правителство Белгия успя да приеме бюджет и да се включи в коалицията в Либия, все повече карат хората да мислят, че страната може отлично да функционира и при текущото състояние на нещата, в сила от юни.

На снимката: Барт де Вевер- най-популярният според проучванията фламандски политик.