Белгия от днес е тридневен траур за загиналите на 22 март при двата терористични акта в Брюксел. При експлозии на международното летище и в метростанция "Малбек" загинаха 34 души, а над 230 бяха ранени. Сред жертвите няма българи.

Тази нощ, в центъра на Брюксел, на булевард „Анспах“, пред сградата на Борсата, около две хиляди жители и чуждестранни туристи се събраха със свещи на мълчаливо бдение. "Това е най-страшният терористичен акт в историята на Белгия", заяви министър-председателят Шарл Мишел.

“Пред лицето на заплахата ще продължим твърдо, спокойно и с достойнство” заяви кралят на Белгия Филип в извънредно обръщение към нацията. "Днес нашата страна е в траур. За всеки от нас 22 март повече няма да бъде ден като другите", подчерта той.

"С кралица Матилда споделяме болката на онези, изгубили близки или чиито близки са ранени. Трябва да имаме вяра в себе си", допълни кралят, цитиран от БГНЕС.

Четири месеца след атаките й в Париж, терористичната групировка „Ислямска държава“ пое отговорността за вчерашните атентати.

Шок и ужас на летището и в метрото

Ужасът в града, който приютява най-важните институции на Европейския съюз и НАТО, започна малко след 9.00 ч. българско време вчера сутринта, когато две експлозии прогърмяха в залата за излитащи пътници на летище „Завентем“, на север от Брюксел.

Очевидци съобщиха, че преди експлозиите е чута стрелба и арабска реч. Властите в страната незабавно затвориха летището за входящия и изходящ въздушен трафик, а заедно с това и железопътните и автомобилни връзки към него.

Главният кралски прокурор на страната потвърди, че поне един от взривовете на летището е дело на самоубиец-атентатор. По-късно през деня, при претърсването на разрушения терминал, органите на реда откриха незадействани експлозиви и автомат Калашников.

Евакуацията на терминала на „Завентем” още течеше, когато малко след 10.00 ч. българско време нов взрив разтърси метростанцията „Малбек”, която се намира в непосредствена близост до сградите на европейските институции.

Новите терористични атентати идват само няколко дни, след като брюкселската полиция рани и задържа Салех Абдеслам – основния жив заподозрян в организацията и участието си в парижките атаки на „Ислямска държава” от 13 ноември, при които загинаха 130 души.

Брюксел под обсада

Веднага след атентатите целият градски транспорт преустанови работа. Затворени бяха музеи, училища и детски градини. По улиците на града има засилени полицейски патрули. Местните и европейски власти призоваха гражданите на Брюксел да останат по домовете и работните си места.

В Брюксел и цялата страна е обявена 4 степен на тревога. Мерките за сигурност засегнаха и кралското семейство, което е символ на единството на страната. „Крал Филип и кралица Матилда бяха евакуирани от двореца си в Брюксел след терористичните атаки в белгийската столица”, съобщи телевизионният канал RTBF.

Евакуирани бяха също сградите на Европейската комисия, на правителството и на белгийския парламент.

Приключи огледът на летището, полицията вече има заподозрени

Малко след 16.00 часа българско време полицията завърши огледът на летището в Брюксел, след като то стана сцена на жестоки и кървави експлозии, отнели живота на невинни хора. „Операцията по претърсването на летище „Завентем“ приключи“, съобщава вестник „Соар“.

Летището в Брюксел остава затворено до 24 март. Решението за неговото отваряне ще се вземе днес. Частично бе евакуиран персоналът на две белгийски атомни електроцентрали – "Тианж" и "Дул".

Снощи железниците започнаха да възстановяват работата си. Част от входовете им остават блокирани, преминаването става през тесни полицейски кордони, които контролират влизащите. Полицията използват детектори за метал и проверка на пътническия багаж. Според оператора на железниците - компания SNCB, днес ще се отворят всички жп гари на Брюксел, с изключение на гарата на летището, Люксембургската гара и станция "Шуман".

Колкото до градския транспорт, по данни на компанията-оператор STIB, постепенно възобновяват работата си две от четирите метро линии, както и отделни маршрути на трамваи и автобуси. Премиерът на Белгия Шарл Мишел обеща, че властите "ще положат всички усилия, за да може страната да се върне към нормалния си живот."