Броят на хората, които принудително са напуснали домовете си, достигна рекордните 68.5 милиона през 2017 г., а експерти твърдят, че липсата на свързаните с тях правна подкрепа и финансиране е създала процъфтяваща мултимилиардна престъпна мрежа.

Според проучване от този месец на Службата на ООН по наркотиците и престъпността, само през 2016 г. около 2.5 милиона мигранти са били прекарани нелегално през държавни граници – операция, която струва между 5.5 млрд. и 7 млрд. долара.

Както може да се очаква, най-засегнатите страни са тези в близост до конфликтните зони, създаващи глобални вълни от бежанци.

“Съседните страни понасят цялото бреме на тази ситуация,” казва Ейдриън Едуардс, говорител на Службата по бежанците към ООН, добавяйки, че тези страни често не разполагат с достатъчно средства, за да се справят с огромния приток, което води до ръст в трафика на хора и контрабандата.

Много от страните, които приемат големия приток от бежанци, не разполагат с цялостна политика или просто изпитват недостиг на средства, за да се справят с него.

Това означава, че тези мигранти често остават изолирани и отчаяно се борят за оцеляване. Така, колкото повече време минава, обещанията за по-добро бъдеще от страна на транснационални организирани престъпни групи и трафиканти стават все по-привлекателни.

"Бежанците са особено уязвими, защото те обикновено се придвижват при отчайващи ситуации," казва пред CNBC Бенджамин Смит, програмен координатор за Югоизточна Азия на Службата на ООН по наркотиците и престъпността.

"Това създава ситуация, в която транснационалните престъпни организации могат да се намесят и да се възползват от тях чрез експлоатация или трафик."

Близо 1 милион мигранти са влезли в ЕС само през 2015 г., като девет на всеки десет са платили на трафиканти, за да ги прекарат през държавни граници, сочи общ доклад на Интерпол и Европол. Много малолетни без придружител също така са продавани в робство или са принуждавани да проституират.

Трафикът на хора е в сърцето на престъпните организации, които се възползват от световната бежанска криза.

“При липсата на законни канали, трафикантите с лодки остават единствената алтернатива. Тези трафиканти на практика имат монопол върху транспортирането на хора през Средиземно море,” казва Пал Несе, старши съветник в Норвежкия съвет по бежанците.

Един от начините за справяне с проблема е осигуряването на законни алтернативи и пътища за бежанците, което може да премахне необходимостта от незаконни мрежи.

В момента неофициалните канали за придвижване са много по-бързи и евтини от законните, които често може да са сложни, тромави и недостъпни. Властите трябва да се противопоставят на мрежите за незаконен трафик на хора, за да ги оскъпят и така да откажат хората да ги използват, казва Смит.

На фона на затегната политика за имиграция, законовите канали за мигрантите стават по-трудни. Това тласка все повече хора към трафикантите, които предлагат много по-бърз и евтин начин за влизане в дадена страна, обяснява Смит.

Границите и стените може да ограничават придвижването, но е малко вероятно да спрат бежанците да влизат от една държава в друга, казва Едуардс: “Хората просто намират начини да ги заобикалят.”