Много рафинерии в Мексиканския залив бяха затворени, а близо една пета от добива на петрол и газ беше прекъснат заради най-мощната буря, връхлитала САЩ в последните повече от десет години, съобщава ВВС.

Ураганът Харви донесе бурен вятър и големи наводнения, които принудиха хиляди хора да напуснат домовете си. Очаква се затварянето на рафинериите да предизвика временно увеличаване на цените на газа в САЩ.

Анализаторите прогнозират, че щетите от урагана ще надхвърлят 40 млрд. долара, а преките загуби се равняват на повече от 20 млрд. долара.

Пътят на бурята през югоизточната част на Тексас и Мексиканския залив удари сърцето на американската енергийна индустрия, където са съсредоточени близо половината от американските рафинерии и една пета от петролния добив.

В Хюстън, където водата заля улиците, се намира и едно от най-големите пристанища в Америка. Цената на американския газ се повиши с около 10% преди бурята, казва Джоузеф Брусуелас, главен икономист в RSM US.

Той очаква цените да скочат с още 20-30% в идните две седмици в района на Тексас, а в останалите части на страната повишението да е по-незначително.

Цените на хранителните стоки също могат да се повишат заради забавените доставки на пшеница и соя, отбелязва Брусуелас.

В глобален план въздействието ще е по-малко, тъй като САЩ не са голям износител на енергия, а доставките остават на исторически високо ниво. Ако прогнозите за времето се потвърдят, Брусуелас очаква цените в САЩ да намалеят след възобновяването на дейността в идните две седмици.

В дългосрочен план щетите, причинени от бурята върху бизнеса и домакинствата, вероятно ще намалят търсенето на енергия в САЩ, смятат анализатори от Goldman Sachs.

Хюстън е четвъртият по големина град в САЩ и дава над 500 млрд. долара от БВП на година.

Растежът на американската икономика може да се забави с около една десета от процентния пункт за тримесечието в резултат на бурята, прогнозира Брусуелас. Икономиката би трябвало да се възстанови в идните шест месеца благодарение на увеличените разходи за възстановяване.

Засега петролните и газовите компании са съсредоточени върху непосредствената извънредна ситуация и безопасността на служителите си и не съобщават за големи щети, казва Брус Джеферис, генерален директор на компанията Aon Energy, базирана в Хюстън.

Около 18% от добива на петрол и природен газ в Мексиканския залив е бил спрян, сочат данни на Бюрото за защита на околната среда. Около 11% от американските рафинерии бяха затворени, а останалите работят на забавени обороти, показват последните данни на американското министерство на енергетиката. Goldman Sachs съобщава за близо 17%.

Докато големите петролни и газови компании са добре подготвени за подобни метеорологични аномалии, Джеферис казва, че последиците за семействата, много от които нямат застраховка, и за малкия бизнес вероятно ще са по-значителни. „Това наистина е безпрецедентна буря за района на Тексас“, казва той.