Бионтех работи усилено с партньора си Pfizer да увеличи производството на ваксината им срещу новия коронавирус, казаха основателите на германската компания. Те предупредиха, че може да се получат забавяния в доставките докато не бъдат произведени нови партиди от ваксината, предаде Ройтерс.

Доставките на ваксината на BioNTech и Pfizer в ЕС се извършват по-бавно заради по-късното й одобряване от здравния регулатор на съюза и малкия обем на подадената от Брюксел поръчка.

Забавянията предизвикаха тревога в Германия, където няколко провинции бяха принудени временно да затворят ваксинационните си центрове броени дни след началото на масовата ваксинация на 27 декември, пише БТА.

"В момента нещата не изглеждат добре. Появява се дупка поради липса на други одобрени ваксини и ние трябва да я запълним с нашата ваксина", каза директорът на "BioNTech" Угур Шахин в интервю за "Шпигел".

Очаква се Европейската агенция за лекарствата да одобри ваксината на Moderna на 6 януари. Германският здравен министър Йенс Шпан я прикани да одобри и ваксината на AstraZeneca, която Великобритания одобри тази седмица.

Както Шахин, така и съпругата му Йозлем Тюреджи, която е съосновател и директор по медицинските въпроси на BioNTech, разкритикуваха решението на ЕС да поръча редица различни ваксини с очакването, че всички те ще бъдат скоро одобрени.

САЩ поръчаха 600 милиона дози от ваксината на BioNTech и Pfizer през юли, а ЕС поръча наполовина по-малко през ноември.

"В някакъв момент стана ясно, че няма да е възможно да доставяме ваксината толкова бързо. Тогава вече беше твърде късно да се правят допълнителни поръчки", каза Тюреджи в същото интервю.

BioNTech планира да изгради нова производствена линия в германския град Марбург, която може да осигури 250 милиона дози от ваксината в първата половина на годината, каза Шахин.

Шахин също съобщи, че BioNTechможе да направи ваксината си по-лесна за съхраняване. В момента тази ваксина изисква съхранение при температура от минус 70 градуса. Възможно е до лятото да бъде готова ваксина от следващо поколение, която може да се съхранява на по-високи температури.