Изследователски кораби на САЩ, Русия и Канада през август отново се насочват към полярните ширини, за да изучават морския шелф.

Те ще направят заявки за право на ползване на огромните запаси от въглеводородни суровини и други полезни изкопаеми в региона, съобщава американското издание "Ню Йорк таймс".

Според международното право страните могат да поискат изключително право на ползване на енергийни суровини и добив на полезни изкопаеми в зона до 200 мили от бреговете си.

За арктическите страни обаче изключителните права могат да бъдат силно разширени, ако се докаже, че части от континенталния им шелф излизат извън тази зона. Русия вече заяви, че континенталният й шелф стига до Северния полюс.

Заявките трябва да бъдат одобрени от ООН. Русия, САЩ и Канада се подготвят да подадат заявки за право на ползване на арктическия шелф на основа Конвенцията по морско право на ООН.

Засега САЩ не са подписали документа и е много вероятно да окажат натиск за присъединяването си, тъй като по закон заявките ще се приемат само до 2013 г.

Според оценки на американска агенция за геоложки проучвания неразработените залежи в Арктика се равняват на 90 милиона барела петрол и 55 трилиона кубични метра природен газ.

Бързото топене на ледовете в региона, което според експерти се дължи на промените в климата, накара правителствата и частните компании да се замислят кои от тези находища биха могли да бъдат разработени, отбелязва изданието.

Миналата есен два германски товарни кораба започнаха да пробиват пряк морски път през Арктика.

Източник: БТА