Икономисти твърдят, че корпоративните продажби и печалби от началото на тази година се топят и това ги кара да са песимистично настроени за икономическия растеж в краткосрочен план, информира Асошиейтед прес, цитиран от БТА.

Анализаторите са черногледи и заради потенциалното влияние в САЩ на европейската финансова криза, възможното изтичане през септември на данъчните облекчения от времето на Буш (младши) и перспективите за голямо орязване на федералните разходи. Изследването, направено от Националната асоциация за бизнес икономика (NABE), е установило също по-слабо наемане на служители, потвърждавайки тенденцията в месечните правителствени доклади за заетостта през последно време.

В тримесечното проучване сред 67 икономисти, работещи за компании или браншови сдружения, 22 процента са съобщили за нарастване на заетостта през юни, което е по-малко в сравнение с около 30 процента в предишните три изследвания и 42 процента точно преди година. Положително е, че само 9 процента посочват спад на заетостта. Останалите са отговорили, че показателят не се е променил. Само 39 процента от анкетираните икономисти, информират за нарастване на продажбите в техните компании през юли - спад спрямо 60 процента през април.

Сходна е тенденцията и при маржовете на корпоративните печалби, като 29 процента отчитат растеж на маржовете през юли спрямо 40 процента през април. На фона на трудното движение на икономиката с вял темп прогностиците са по-мрачно настроени за следващите 12 месеца. В изследването 40 процента са на мнение, че икономиката ще нарасне с 2 процента или по-малко през идната година. Преди три месеца само 23 процента бяха толкова предпазливи, отбелязва АП.

Заради това те имат и по-ниски очаквания за наемането на персонал. Само 23 процента прогнозират, че заетостта ще се увеличи през идните шест месеца - спад спрямо 39 процента, които през април очакваха повече наемане на служители. Икономистите са оптимисти за едно нещо: те виждат малко признаци на инфлация, като много малко от тях са съобщили за по-високи цени или разходи за суровини.