Благодарение на блокчейн технологията, бизнесът по света може да генерира допълнителни 1 трилион долара търговско финансиране.

Това сочи съвместен доклад на Световния икономически форум и Bain & Company, цитирано от CoinDesk.

По данни на Азиатската банка за развитие, световния недостиг в търговското финансиране възлиза на 1.5 трилиона долара, като се очаква да нарасне до 2.4 трилиона долара до 2025 година.

Проучването посочва, че този проблеm произлиза от слабия достъп до кредитиране на малките и средни предприя, които искат да разширят бизнеса си.

Според проучването този недостиг може да бъде компенсиран с 1 трилион долара, ако блокчейн „се използва по-широко”, тъй като технологията има капацитета да служи за споделяне на бизнес отчети между финансовите институции, добавяйки повече прозрачност в надеждността на бизнеса.

„Те могат да помогнат за намаляване на кредитния риск, за по-ниски такси и премахване на бариерите в търговията”, пише в доклада.

„Ако бъде имплементирана, главните бенефициенти ще бъдат малките и средни предприятия в развиващите се пазари, които страдат най-много от слаб достъп до кредит и същевременно имат най-голямо поле за разрастване на търговията”, посочват организациите, изговили проучването.

Как светът експериментира с блокчейн технологията?Блокчейн технологията живее свой собствен живот

Според доклада базираната на блокчейн търговска финансова система може да бъде особено полезна за азиатската икономика, която съставя 7% или 105 млрд. долара от общия недостиг на финансиране и цели 75% от глобалния обмен на документи между финансовите институции.

Китай и Хонконг вече работят по прилагането на финансова система на база блокчейн именно с цел подпомагането на малките и средни предприятия за по-лесен достъп до кредит.