Британският премиер Дейвид Камерън днес се ангажира да преговаря "много твърдо" за бюджет на ЕС. Неговата страна и още шест членки са готови да наложат вето на седемгодишния бюджет на Европейския съюз, ако не бъдат изпълнени исканията им, съобщи пък ИТАР-ТАСС, позовавайки се на източници от извънредната среща на върха, която късно тази вечер започва в Брюксел.

Очаква се на срещата държавните и правителствени лидери на ЕС да договорят общият размер на бюджета на ЕС за 2014-2020 година и неговата структура. "Поне седем от 27-те членки на ЕС вече заявиха, че ще наложат вето на проекта, ако в него не бъдат отчетени основните им искания.

Президентът на ЕС Херман ван Ромпой по-рано предложи съкращения от 75 млрд. евро.Според неговото предложение 309.5 млрд. евро ще отиват за политики на сближаване (32% от всички разходи) и 364.5 млрд. евро за селско стопанство. Първоначалното предложение на Европейската комисия предвижда увеличаване с 4.8%, припомня Би Би Си. Ако не се постигне споразумение по бюджета до края на 2013 г. ще се пренесат досегашните суми, увеличени с 2% заради инфлацията.

Твърдите позиции са предизвикани от появата на два лагера в ЕС - група на богатите страни, които не искат да увеличават разходите си за общите програми, и бедните, които се опитват да получат допълнителна помощ от Брюксел", посочва източникът.

Сред страните, които заплашват с вето, се посочват Великобритания, Австрия, Швеция, Дания, Латвия, Румъния и Италия, предаде БТА.

В същото време Франция се противопоставя на съкращаване на парите за селско стопанско, а страните от Източна Европа, включително и България са против орязване на парите за кохезионна политика.

Президентът на ЕС Херман ван Ромпой започна интензивни преговори с ръководителите на националните делегации, за да се опита да постигне компромисно решение. Всяка среща продължава около 10 минути, като се обсъждат ключови въпроси по бюджета, отбелязва ИТАР-ТАСС.

Консултациите започнаха рано тази сутрин със среща на Ромпой с британския премиер Дейвид Камерън.

Великобритания, заедно с Германия и Холандия, е сред страните, които настояват по-големи съкращения на европейския бюджет, възлизащ на 1.09 трилиона евро за периода 2014-2020 г.