Борбата с климатичните изменения чрез редуциране на емисиите на парниковите газове беше една от водещите теми в предпоследния ден на Световния икономически форум в Давос, предадоха световните агенции.

Темата беше поставена за обсъждане от японския премиер Ясуо Фукуда, чиято страна от 1 януари тази година е председател на организацията Г-8 (Япония, САЩ, Русия, Канада, Германия, Франция, Великобритания и Италия).

Днес в Давос Фукуда обеща, че ще упражни натиск върху държавите от Г-8 да определят цели за намаляване на емисиите на парниковите газове още на срещата на върха на организацията в Япония през юли.

Фукуда допълни, че Япония, ще установи национални цели за редуцирането на парниковите емисии и ще започне да ги прилага още сега.

Японският премиер допълни, че неговата страна ще разработи нов механизъм за отпускане на 10 милиарда долара в помощ на развиващите се страни, за да намалят парниковите емисии.

Фукуда предложи срок до 2020 г. за страните да повишат енергийната си ефективност с 30 процента.

Темата за климатичните изменения беше поставена и от датския премиер Андерс Фог Расмусен, чиято страна е домакин през декември 2009 г. на среща по въпросите на климата, предаде Асошиейтед прес.

Расмусен заяви в Давос, че целта на тази среща догодина ще бъде убеждаването на САЩ, Китай и Индия да се присъединят към споразумението, което ще бъде прието, след като изтече действието на Протокола от Киото през 2012 г.

Заплахите, които тегнат над икономическия растеж, беше темата, по която говори в Давос генералният директор на Международния валутен фонд (МВФ) Доминик Строс-Кан, предаде Франс прес.

Той призова за всеобща мобилизация срещу рисковете за световния икономическия растеж. Строс-Кан припомни, че настоящата икономическа криза идва от САЩ, но подчерта, че трябва да се намери изход от нея в световен мащаб.