Иранският президент Махмуд Ахмадинеджад бе на първото си официално посещение в Бразилия по покана на президента Луис Игнасио Лула да Силва.

„Няма никакъв смисъл да оставим Иран в изолация", заяви в радиобръщение президентът да Силва часове преди срещата със своя колега, като допълни, че за него е чест да има възможността да приеме като свой гост Ахмадинеджад, пише „Ведомости".

Според бразилския лидер „важно е, че някой е седнал на масата на преговорите с Иран, поговорил е с тях и се е опитал да намери баланс, така че Близкият Изток да може да се върне към нормалното си състояние".

В последно време бразилският лидер участва активно в процеса за урегулиране на близкоизточния въпрос, който, според Бразилия, е невъзможен без участието на Техеран. Сегашната визита на Ахмадинеджад предшества посещението в Бразилия на президента на Израел Шимон Перес и лидерът на Палестинската автономия Махмуд Абас. Последният, в частност, се обърнал с молба към да Силва да убеди Иран да се откаже от подкрепата на радикалното движение Хамас.

Бразилия, със своите седми по големина запаси на уран в света и успешна ядрена програма, е противник на новите антиирански санкции и не веднъж президентът е изричал думи, в подкрепа на развитието на ядрената програма на Техеран за мирни цели.

„Дори и днес лидерите, които подкрепиха инвазията в Ирак, не могат да обяснят защо те нахлуха там, като така или иначе не е намерено химическо оръжие. Днес наблюдавам, че нещо подобно се случва и около Иран", обясни преди време на пресконференция да Силва в опозиция на санкциите срещу Иран.

Израел и САЩ реагираха остро на поканата на Ахмадинеджад от Бразилия. „В очите на собствения си народ той е извън закона, а Бразилия му дава илюзията за легитимност във време, когато световната общественост се опитва да изработи политика, която да предотврати опитите на Иран за достъп до ядрени технологии," отбеляза председателят на комитета по въпросите на Западното полукълбо към палатата на представителите на САЩ Елиът Енгъл.

Визитата на иранския президент възмути и много граждани на Бразилия, в която страна се намира и една от най-големите еврейски общности в Латинска Америка. В най-големите градове на страната вчера се проведоха масови демонстрации, събрали не само евреи, но и гей-активисти, борци за човешки права, студенти, а дори и цигани.

„Посещението е замислено като демонстрация на ролята и влиянието на Бразилия като глобален играч на международната сцена. С това се отправя послание на Вашингтон, че Бразилия ще общува с тези, с които иска", поясни пред New-York Times вице-президентът на изследователския център „Междуамерикански диалог" Майкъл Шифтър.

Стремежите на Бразилия за по-голяма световна роля са от край време. В този контекст са и активната борба на страната за извоюване на статут на постоянен член в Съвета за сигурност на ООН. Левият президент на Бразилия, който застана начело на държавата през 2002 г. не се страхува да се конфронтира открито със САЩ. По-рано той критикува действията на САЩ в обхванатия от политическа криза Хондурас и плановете на янките да засилят военното си присъствие в Колумбия.