Несигурността около бъдещите отношения между Великобритания и ЕС не е пречка за гражданите на най-бедните страни в съюза, които пристигат всеки ден на острова в търсене на по-добро заплащане.

Близо 40 000 души от Румъния и България са се преместили във Великобритания в 12-те месеца преди септември 2018 г. Това е повече отколкото всички, които са дошли от западните държави в ЕС. Данните показват отлив и от останалите източноевропейски държави.

Причините вероятно са много и трудни за определяне, но в заплащането във Великобритания и в двете Балкански държави има огромна разлика.

Освен това двете държави се присъединиха към ЕС три години след повечето от останалите държави от бившия комунистически блок, през 2007 г. и разполагаха с по-малко време, за да настигнат стандарта на живот в съюза, пише Bloomberg.

“В Букурещ с неквалифициран труд можете да изкарвате колкото в Италия или Испания, може би повече отколкото в Гърция, но много по-малко отколкото във Великобритания,” казва Чиприян Даскалу, старши икономист на ING Groep NV за Балканите.

“А и границите на Великобритания отвориха по-късно за гражданите на тези две държави.”

Около 370 000 души от Румъния и България работят във Великобритания, в сравнение с общо 869 000 от осем други източноевропейски държави.