Групата на Г-20 върви към постепенно изчезване, а светът се намира в етап, на който нито една единствена страна, нито пък група от страни ще могат да влияят в международен план, според Иън Бремър, президент на Eurasia Group и Нуриел Рубини, председател на Roubini Global Economics.

"През последните няколко месеца групата на водещите световни икономики вместо да действа в единодушие се превърна в какофония от конкуриращи се гласове на фона на отслабналата криза и на изпъкващите различия между политическите и икономическите ценности в групата," пишат Бремър и Рубини в списание "Foreign Affairs."

Евентуална група Г-2, съставена от САЩ и Китай, отпада, тъй като "Пекин няма интерес да приема бремето, което идва с това да си международен лидер," докато Г-3, между САЩ, Европа и Япония също не е осъществима алтернатива, според двамата.

"САЩ няма достатъчно ресурси, за да продължи да бъде основният доставчик на обществени блага в световен план," казват Бремър и Рубини. "За момента Европа е изцяло заета със спасяването на Еврозоната. Подобно на Европа Япония също се бори със сложни домашни политически и икономически проблеми."

Резултатът от свят, в който развитите и развиващите се страни се борят едни срещу други, ще бъде "задълбочен конфликт на международната сцена по важни въпроси като международната макроикономическа координация, реформа във финансовото регулиране, търговските политики и климатичните промени," казват Бремър и Рубини.

Това от своя страна ще спъва световната икономика, тъй като компаниите имат огромни средства, които не инвестират, в очакване на края на тази ера на несигурност, което вероятно ще се проточи, добавят те.

"Г-0 не е нещо, към което се стремим, а е нещо аналитично," каза Бремър на Световния икономически форум в Давос през миналия месец. "За съжаление, това също така е положението, в което се намираме в момента."