От 23:00 часа лондонско време на 31 януари 2020 г. Великобритания вече формално няма да е част от Европейския съюз.

Веднага след това започва да тече и 11-месечният преходен период, в рамките на който Обединеното кралство ще продължи да плаща вноската си в бюджета на Общността и ще се подчинява на повечето европейски регулации.

До 31 декември 2020 г. трябва да бъде изработена и окончателната юридическа рамка за излизането на Обединеното кралство от ЕС.

Какво ще се промени и какво ще остане същото? BBC дава отговор на тези въпроси:

1. Британските евродепутати ще загубят местата си в Европейския парламент

Великобритания има 73-ма представители в Европейския парламент, сред които са и някои популярни политици, като Найджъл Фарадж и Ан Уидкъмб. От тази вечер обаче страната трябва да прекрати участието си във всички общоевропейски институции и агенции.

Докато трае преходният период обаче, Европейският върховен съд ще може да се произнася по всички спорни трансгранични въпроси.

2. Край на британското участие в европейските срещи на върха

Британският премиер Борис Донсън вече няма да може да присъства на заседанията на европейските лидери, освен ако не е изрично поканен.

Освен това неговите колеги от британското правителство няма да участват в ресорните заседания на високо равнище, в рамките на които се уреждат общоевропейски въпроси, като квотите за рибобов, например.

3. Великобритания ще може да урежда едностранно търговските си споразумения

Лондон ще може да започне преговори с останалите държави по света за уреждане на условията при търговия със стоки и услуги. Докато беше член на ЕС, тя нямаше право да сключва двустранни спогодби с ключовите си търговски партньори, като САЩ и Австралия.

Поддръжниците на брекзит смятат, че възможността за самостоятелна търговска политика ще подкрепи британската икономика. В същото време Великобритания ще трябва да уреди взаимоотношенията си със своите доскорошни партньори от ЕС.

Това ще е един от приоритетите за британското правителство през 2020 г., за да не се наложи вдигане на митата или налагане на други търговски ограничения след приключването на преходния период в края на декември.

Но дори Лондон да подпише някакви търговски сделки през следващите месеци, те няма да влязат в сила преди 31 декември 2020 г.

4. Британските паспорти ще сменят цвета си

Сините международни паспорти на британските граждани ще се завърнат, след като преди 30 години бяха заменени от унифицирания тъмночервен стандарт за ЕС.

Всички нови документи за самоличност, които се издават на територията на Великобритания, вече ще са с новия дизайн. Досегашните тъмночервени паспорти ще продължат да бъдат валидни.

5. Ще бъдат издадени възпоменателни монети за напускането на ЕС

Окол 3 милиона възпоменателни монети с номинал от по 50 пенса, върху които е изобразена датата 31 януари 2020 г., ще бъдат емитирани в чест на излизането на страната от Европейския съюз. Върху монетите ще бъде изписана и фразата "Мир, просперитет и приятелство с всички държави".

Възпоменателните монети бяха приети със смесени чувства от британците. Някои от противниците на брекзит заявиха, че няма да приемат монетите като разплащателно средство в магазините.

Британското правителство имаше намерение да пусне в обращение подобна монета още на 31 октомври, когато беше предишният краен срок за брекзит, но тогава наличните екземпляри бяха претопени и рециклирани, тъй като излизането от ЕС се отложи с няколко месеца.

6. Министерството, отговарящо за брекзит, ще бъде разпуснато

Екипът, който досега отговаряше за преговорите между Лондон и Брюксел, както и за подготовката по излизането от ЕС, ще бъде разформирован. Министерството на излизането от ЕС беше сформирано от правителството на Тереза Мей през 2016 г.

Всички предстоящи преговори с Общността по време на преходния период оттук нататък ще се ръководят директно от Даунинг стрийт.

7. Германия няма да може да екстрадира британски граждани

Ако някой британец, заподозрян в престъпление, реши да избяга в Германия, той няма да може да бъде екстрадиран от там по желание на британските власти. Германската конституция не позволява екстрадирането на чужденци, освен ако не са граждани на друга държава от ЕС.

Засега не е ясно дали това ограничение ще важи и за останалите членки на Общността. Словения, например, заяви, че ситуацията е сложна и не е ясно какви правила ще важат за в бъдеще, а Европейската комисия засега няма решение, което да се наложи за целия ЕС.

От британското вътрешно министерство съобщиха, че европейската заповед за арест ще продължи да действа на територията на Обединеното кралство до приключването на преходния период на 31 декември 2020 г.

Брекзит скоро ще струва на Острова колкото всичките вноски за ЕСДо края на тази година брекзит вероятно ще струва на Великобритания над 200 млрд. паунда (234 млрд. евро) под формата на изгубен икономически растеж

Това са основните промени, които ще засегнат отношенията между Великобритания и ЕС от 23:00 часа лондонско време на 31 януари 2020 г. Но тъй като веднага след това започва преходнияг период, има и много неща, които ще останат същите, както досега.

1. Пътуването

Всички кораби, самолети и влакове, които се движат между Великобритания и континента, ще продължат да се движат по нормалния си график. На граничните пунктове по време на преходния период британците ще могат да продължат да използват гишетата, предназначени само за граждани на ЕС.

2. Шофьорски книжки и ветеринарни паспорти

Докато не е изтекъл срокът им на валидност, тези документи ще продължат да важат както на територията на Великобритания, така и в ЕС.

3. Еропейска здравна карта и медицинска застраховка

Здравните карти, които дават възможност на британците да получат безплатно лечение при пътуване на територията на ЕС (и обратното - на европейците, които се намират на Острова), ще продължат да действат по време на преходния период до края на 2020 г.

4. Работа и престой

Свободата на движение ще продължи да важи поне до края на преходния период, като основната цел на преговорите между Брюксел и Лондон е тя да се запази в максимална степен и след това. Засега всички британци ще могат да живеят и да работят на територията на ЕС, като същото важи и за европейските граждани във Великобритания.

До този момент има 140 000 българи, които са подали молба за статут на уседналост във Великобритания, по данни на британското посолство в София.

5. Пенсии

Британските пенсионери, които живеят в други държави от ЕС, ще запазят правото си да получават държавната си пенсия, както и полагащите им се увеличения по закон.

6. Бюджетната вноска

Великобритания ще продължи да плаща вноската си в европейския бюджет до края на преходния период. Това означава и че всички плащания по европейските програми за британските фирми и общини ще се запазят поне до 31 декември 2020 г.

7. Търговия

Засега търговията между Великобритания и държавите от ЕС ще продължи при същите условия, както и досега - без допълнителни митнически или други ограничения. Дали този режим ще се запази и след 31 декември 2020 г. зависи от хода на преговорите между Лондон и Брюксел.