Най-големите супермаркети във Великобритания наложиха ограничения за покупките на спагети и макарони, тоалетна хартия и мляко с дълъг срок на годност. Мярката бе наложена от веригите Tesco, Sainsbury’s, Asda и Morrisons заради презапасяването и паниката, предизвикана от разпространението на епидемията от Covid-19, съобщава Reuters.

Според британските компании, въпреки наложените ограничения за пътуване в много европейски държави, веригите за доставка на храни и продукти от първа необходимост все още функционират нормално.

Премиерът на страната Борис Джонсън, който бе критикуван от своите опоненти заради твърде предпазливите си действия и отказа да наложи тотална карантина, заяви в началото на седмицата, че няма нужда от презапасяване и че хранителните доставки са гарантирани.

Британците обаче изглежда не му повярваха изцяло, защото в големите търговски вериги се наблюдаваше паническо пазаруване. Рафтовете на много от тях останаха празни, като на някои места можеше да се намерят само сладоледи и шоколадови яйца.

Как изглежда супермаркет в САЩ по време на епидемия? (снимки)Супермаркетът, намиращ се в Лос Анджелис, е сякаш магазин от преди 89-а година в България

По тази причина британските вериги, както и чуждестранните Aldi и Lidl въведоха ограничения за максималното количество, което може да закупи един клиент.

Клиентите на Tesco например могат да взимат само по два броя от определени артикули, като спагети, консервирани домати, антибактериални кърпички и дезинфектанти.

“Отправихме призив към клиентите да пазаруват отговорно, така че и останалите да имат достъп до продуктите”, заявиха от Asda. Компанията временно ще затвори кафенетата и щандовете си за пица, за да освободи място в складовете си за стоките от първа необходимост.

Подобна мярка бе въведена и от Sainsbury’s.

И правителството, и търговците са категорични, че имат достатъчни запаси от хранителни продукти, но са изправени пред огронмо търсене, което е сравнимо единствено с това по време на Коледните празници.

“Имаме достатъчно хранителни продукти, но въвеждаме ограничения, за да могат рафтовете да останат пълни за по-дълъг период от време и да осигурим достъп за повече хора”, заяви в обръщение до клиентите изпълнителният директор на Sainsbury’s Майк Куп.

Британските супермаркети твърдят, че работят с всички свои доставчици, за да гарантира снабдяването с храна и други продукти от първа необходимост. Според тях почти всички стоки продължават да пристигат по план, въпреки по-строгия граничен контрол в държави като Италия, Испания и Франция.

Представителите на ритейл индустрията обаче смятат, че правителството тепърва започва да осъзнава мащабите на кризата.

Според тях държавата би могла да помогне на бизнеса, като облекчи регулациите за шофьорите на товарни автомобили и за снабдяването на хранителните магазини.