Първо тоалетната хартия, след това пастата. Сега намирането и на сирене става по-трудно, по-конкретно сиренето използвано за ястията Раклет и Фондю, които са любими на много французи и швейцарци.

С настъпването на по-студеното време и тъй като повечето хора са по домовете си, продажбите скочиха, както на сиренето раклет, така и за оборудването за приготвянето на едноименното ястие.

Повечето сирена се справят добре по време на пандемията

Пандемията обаче не бе благосклонна към всички сирена.

Много производители на сирене пострадаха от затварянето на ресторанти, кафета и училищни столове по света. През юни производителите на сирене, от френското Бри до британското Стилтън, отчитаха спад в продажбите от до 30%.

В САЩ през ноември Bloomberg информира за спад в цените на сирената тъй като ресторанитте от Калифорния до Ню Йорк бяха принудени да затворят. Цените на едро на някои видове Чедър са паднали с над 40% през ноември, а тези на питите сирене, които обикновено се използват за плата, са се понижили с 13%.

Други сирена обаче се представят много добре по време на пандемията. По време на първия локдаун хората са търсили повече преработени сирена, които издържат повече време в хладилник, пише Forbes.

Японци правят джин от непродадената бираKiuchi казва, че може да произведе по 8 л джин на всеки 100 литра бира

Сега продажбите на сирена, използвани за направата на ястието раклет, скачат във Франция.

Страната отчита 300% скок в продажибите на сирене Раклет, а продажбите на Раклет грилове са на рекордни нива. Най-голямата промяна, която отразява и пандемията, е че през повечето години се продават най-много грилове за шест или осем души, докато тази година преобладават продажбите на грилове за двама.

През границата в Швейцария пък сезонът на фондюто вече е започнал, а в социалните мрежи се обсъжда как е най-добре да се консумира този тип ястие в условията на Covid-19. Някои предлагат вместо традиционната вилица да се използва рибарска въдица.

Други пък предлагат всеки гост да използва две вилици и нож. Една филица, с която се потапя хлябът във фондюто. След това нож, за да се свали хлябът от вилицата и втора вилица, с която се изяжда, като по този начин се избягва заразяване на общия съд.

Швейцарските рецепти за фондю датират от 17-и век, а ястието става национално през 50-те години на миналия век. По някои данни продажбите на сирена, използвани за фондю нарастват с 10% на годишна база през 2020 г.