Буреносната пролет за щатските борси приключи с рекордни понижения на основните бенчмарк индекси, като сините чипове отбелязаха 6.2% понижение за май – най-слабият им резултат от две години насам.

S&P500 пък приключи месеца с 6.3 на сто надолу, спад, на който не сме ставали свидетели от септември 2011 г.

Последният ден на май бе белязан от серия разочароващи данни на щатската икономика, които се добавиха към и без това горчивите тревоги за Европа.

Търговското министерство ревизира данните за ръста на брутния вътрешен продукт на САЩ за първото тримесечие от 2.2 на 1.9 на сто. Отделно, броят на подадените молби за помощи за безработни се покачи повече от очакваното през изминалата седмица, а доклад на Automatic Data Processing и Macroeconomic Advisers разкри, че американските работодатели наемат по-малко нови служители, отколкото се надяваха анализаторите.

Към тревогите добави индексът на производствената активност за региона на Чикаго, който удари най-ниското си ниво от септември 2009 г.

В четвъртък, Уолстрийт направи вял опит да изрази оптимизъм, след като поредно проучване на общественото мнение в Гърция отново потвърди, че подкрепящата бюджетните реформи Нова Демокрация излиза напред пред Сириза.

Пазарът пое нагоре за момент, след като Wall Street Journal съобщи, че Международният валутен фонд ще осигури на Испания средствата, необходими й за спасяването на Bankia. От организацията обаче отхвърлиха теорията, че водят преговори с Мадрид за евентуално отпускане на заем.

Донякъде обнадеждаващи бяха данните за инфлацията в еврозоната, която се забави до 2.4% през май спрямо 2.6 на сто за април, подхранвайки очакванията, че Европейската централна банка ще предприеме мерки за стимулиране на икономиката.

Мрачната реалност обаче изглежда по-близка на инвеститорите от химеричната надежда, и лагерът на мечките потвърди господството си над пазара.

Енергетиката бе най-слабо представилият се сектор от S&P 500, със средно понижение от 0.9%, след като щатското енергийно министерство обяви, че петролните резерви са ударили 22 годишен максимум и котировките на черното гориво продължиха да се топят. Акциите на Exxon достигнаха най-ниското си ниво от ноември, понижавайки се с 1.5% до $78.63.

Има обаче кой да празнува поевтиняването на горивата - Bloomberg U.S. Airlines Index, следящ авиокомпаниите, скочи с 3.1 на сто.

Икономическите тревоги на инвеститорите удариха силно дружествата от промишлеността. Производителят на минна техника Joy Global се срина с 5.4% до $55.86, след като предвиди, че финансовите му резултати за годината ще разочароват Уолстрийт. Конкурентите им Caterpillar Inc. ги последваха с 2.8% надолу до $87.62.

TiVo Inc. отстъпиха с 4.7% до $8.54 след като приключиха първото тримесечие на загуба, оправдавайки се с високите разходи за хардуер.

Котировките по позицията на Kohl’s Corp. се стопиха с 6.2% до $45.82 след като търговската верига обяви, че продажбите в магазините, отворени от поне година, падат с 4.2%, при средна прогноза на анализатори за понижение от 1.1 на сто.

Банките успяха да избегнат общата негативна тенденция на пазара, като KBW Bank Index приключи деня с 1.1% нагоре, възстановявайки се от понижение от едно на сто. Bank of America бе най-силно представилият се от сините чипове, с повишение от 2.1% до $7.35.

Facebook успяха да наваксат част от натрупаните през последните дни загуби, като се покачиха с 5% до $29.60 – все още далеч под цената, постигната на първичното публично предлагане на книжата от средата на май.

Ciena Corp. скочиха с рекордните от септември насам 14% до $13.55. Производителят на мрежови съоръжения се похвали с продажби за второто тримесечие, които надминаха очакванията на анализатори, благодарение на засиленото търсене на фиброоптични системи.

Talbots Inc. също отбелязаха впечатляващ рекорд, като се изстреляха с цели 89% нагоре до $2.44. Веригата магазини за дамска мода се съгласи да бъде придобита от Sycamore Partners в сделка за $369 млн., включително дълговете.

В четвъртък, Dow Jones Industrial Average се стопи с 26.41 пункта, или 0.2%, до 12 393.45, като колебанията му за деня очертаха амплитуда от цели 173.39 пункта. Standard & Poor's 500 приключи сесията с 2.99 пункта надолу, или 0.2%, до 1 310.33, а технологично ориентираният Nasdaq Composite падна с 10.02 пункта, или 0.4%, до 2 827.34. Около 8 млрд. акции смениха притежателя си на пода на щатските борси, или с 21% под среднодневния обем на търговия за последните три месеца.

Източник: Глобал Маркетс

ИП „Глобал Маркетс” ООД не носи отговорност за претърпени загуби, вследствие от извършени инвестиции в покупко-продажба на финансови инструменти от страна на инвеститорите вследствие на информацията, предоставена в настоящата публикация, като същата не представлява покана за покупка или продажба на ценни книжа. Инвестиционните възможности, които се предлагат е възможно да не са подходящи за определена категория инвеститори в зависимост от техните възможности, времевия хоризонт в който смятат да задържат направените инвестиции или в контекст на цялостното им финансово състояние и в резултат на направените инвестиции могат да се понесат значителни загуби. Направения анализ се базират на публично достъпна финансова информация, като ИП „Глобал Маркетс” ООД не носи отговорност за нейната точност, пълнота и актуалност, като цената на съответната акция е възможно да се понижи и възходящото и движение за предходен период не гарантира същото и за бъдещ период от време.