Признаците за по-висока инфлация и възстановяване на пазара на труда в САЩ бяха приети за свидетелство за стабилното възстановяване на щатската икономика от специалистите. Въпреки позитивните оценки, според една инвестиционна банка това може да е сигнал за „трудно бъдеще“ на страните от останалия свят.

Според британската консултантска компания Schroders активността на щатската икономика се очаква да се повиши с навлизането в летния сезон.

„Щатската икономика обаче може във все по-малка степен да е локомотив за световния ръст, в сравнение с това, което е била в предходните години. Основната част от ръста на икономиката ще се предопределя от вътрешното потребление“, се казва в анализ на Schroders.

„Това не е особено добра новина за останалия свят и особено за страните, разчитащи на щатските пазари. Развиващите се пазари ще са до голяма степен податливи на волатилност“, допълват още от консултантската компания.

Според анализатори от Schroders налице са четири причини за това кризисните години да не се повторят.

Слабият долар

Това е една от основните причини за възстановяване на щатската икономика и за „преоформяне“ на търговския баланс на страната. „Щатският долар е много по-конкурентен днес, отколкото при последното възстановяване. От 2002 г. насам доларът е загубил около една трета от стойността си в реално и номинално изражение и конкурентоспособността на щатските стоки се е повишила значително“, коментират от Schroders.

Вследствие на слабия щатски долар страни като Бразилия, Индия, Турция, Индонезия и ЮАР трябва да ребалансират собствените си икономики и да приемат, че износът им от предкризисните нива през 2007 г. няма да се възстанови.

Напълно противоположно мнение изрази по-рано през седмицата Шейла Пател, изпълнителен директор на Goldman Sachs Asset Management International. Според нея инвеститорите, които залагат на продължаващо възстановяване на щатската икономика, би следвало да погледнат към развиващите се пазари.

Шистовият газ

Много анализатори сочат развитието и стимулирането на новата „спорна“, според европейските страни, технология за добиване на това гориво, известна под името „фракинг“, като източник на ръст за щатската икономика. Това е дало сериозен ръст на енергийния сектор и цяла една индустрия, свързана с редица подсектори, които я обслужват. В същото време добивът на евтини горива дава сериозни конкурентни преимущества на щатската икономика и щатските компании, особено в енергоемките сектори.

Финансиране на търговията

След кризата от 2008 година на компаниите им бе почти невъзможно да финансират международните си търговски сделки. От тогава насам нещата не са се възстановили напълно. За сравнение щатските компании в много по-голяма степен са имали достъп до евтини капитали.

Феноменът Apple

Технологичната картина сериозно се е променила, особено през последните пет години. Ентусиазмът при персоналните и преносимите компютри се е прехвърлил към смартфоните и таблетите. Един от доминиращите фактори в тази сфера е компанията Apple, което материализира основна част от печалбите и ръста в сектора.