В понеделник щатските индекси записаха понижения в четвърти пореден ден, като акциите на банките и енергийните компании оглавиха спада, информира AP. Опасенията около забавящия се ръст на икономиката също продължиха да оказват влияние върху пазара.

Индексът Dow Jones се понижи с 61.30 пункта, или 0.5%, до 12 089.96 пункта. S&P 500 падна с 13.99 пункта, или 1.1%, до 1 286.17 пункта. Така индексът затвори под 1 300 пункта за първи път от 23 март насам. Технологичният Nasdaq се понижи с 30.22 пункта, или 1.1%, до 2 702.56 пункта.

Загубите вчера бяха всеобхватни като всичките 10 индустриални групи в S&P 500 отчетоха понижения. Спадът при енергийните и финансовите компании беше от по над 2%.

Акциите на най-големите щатски банки поевтиняха с по 2% или повече. Понижението при Citigroup Inc. и Bank of America Corp. беше от по над 4%, а акциите на JP Morgan Chase загубиха 2.5% от стойността си.

Акциите на авиокомпаниите също поевтиняха вчера след като от IATA занижиха прогнозата си за печалбата на авиоиндустрията през тази година. Понижението про Delta Air Lines и AMR Corp., която е собственик на American Airlines, беше от по над 3%.

Инвеститорите не бяха забравили и лошите данни за заетостта от петък, които свалиха рязко индексите.

От Министерството на труда тогава обявиха, че работодателите са разкрили само 54 000 нови работни места през май, а безработицата нарасна от 9 на 9.1%.

Данните бяха поредния признак, че ръстът на щатската икономика се забавя. Високите цени на бензина и на хранителните продукти се отразиха на потребителските разходи. Земетресението и цунамито в Япония доведоха до понижение в доставките на промишлени части, което се отрази на щатските производители. Множеството слаби икономически данни накараха много икономисти да занижат ръста си за икономическия растеж до края на годината.