Говори ли ви нещо името Дейвид Тепър? Вероятно не! А би трябвало. Защото CEO-то на хеджфонда Appaloosa Management е човекът с най-високата заплата на планетата, или 4 млрд. долара годишно, според AR Magazine, с които изпревари по доход Джордж Сорос и си спечели сравнение с Уорън Бъфет във финансовите среди.

Съобщението за бонусите на Goldman Sachs и Лойд Бленкфайн, които утроиха заплащането си през 2010 г. , независимо от ниските печалби, предизвика възмущение. Но 13-те милиарда долара, които те си раздадоха през годината са нищо, сравнени с парите, които получават представителите на една непозната на широката публика каста: хеджфонд мениджърите.

Те играят с една част от собственото си състояние и същевременно получават сериозен дял от печалбите на фонда. Традиционно доходът им се състои от 2% такса за управление и 20% такса за изпълнение.

А първият сред тях- Тепър е инвеститор с вкус към риск. В разгара на кризата, той отново решава да се качи на гребена на вълната, инвестирайки в най-непопулярния сектор - банковия. По това време това изглежда така, сякаш си решил на плаваш срещу цунами.

Започва да играе срещу пазара и да купува акции на Citi и Bank of America, които в този момент се търгуват на 3 долара за акция за BofA и под долар за Citi, акции на британски банки, лоши кредити... С което изстрелва фонда си към печалба от 7 млрд. долара, а сам прибира 4 млрд.

Тепър е роден в Питсбърг и завършва в местния университет, издържайки се като помощник в библиотеката, докато същевременно прави първите си опити на пазара. На 22 г. решава, че ще бъде милиардер.

До ден-днешен запазва някои странности. Например почти не носи пари в портфейла си и често иска назаем 20 долара.

Ходи по дънки и маратонки на работа. А на бюрото си държи чифт бронзови тестиси, които от време на време гали за късмет.

„Аз съм просто момче от средната класа, за което му се е случило да стане милиардер", коментира навиците си Тепър.

Станете наш почитател във Facebook