Група компании, между които и Coca-Cola, твърдят, че Goldman Sachs манипулира пазара на метали като освобождава от складовете си само метали, които притежава, и то в определени количества, което от своя страна изкуствено повишава цените, пише WSJ.

В последните няколко години Goldman (и други банки) са купували складове за метали, което им позволява да решават какво количество метали да пускат да достигат до потребителите и кога да го правят.

В момента Лондонската борса за метали (LME) проверява обвиненията, че това не само позволява на Goldman Sachs да надува цените, но и че действията на Goldman на практика надуват цените.

Според WSJ, "потребителите на алуминий и търговците на пазара твърдят, че собствениците на складове за метали, между които са още J.P. Morgan Chase & Co. и Glencore International PLC, трябва да бъдат принудени да освобождават по-бързо складовете, за да бъде задоволявано търсенето."

Оплакалите се компании посочват Goldman Sachs като най-големия нарушител в случая. (Goldman наскоро беше глобена, че манипулира петролния пазар)

Goldman Sachs притежава най-големия комплекс от складове в системата на Лондонската борса за метали. Той се намира в Детройт.

Coca-Cola и останалите ядосани потребители твърдят, че Goldman "позволява само минималното дневно количество алуминий, позволено от LME (1 500 метрични тона), да напуска складовете. Компаниите казват, че Goldman Sachs би могла да отпуска много по-голямо количество, което би премахнало проблемите с предлагането и би намалило разходите за физическата доставка."

Откакто Goldman купува комплекса, "времето за изчакване на доставката на алуминий в Детройт е скочило до около седем месеца," според WSJ.

Според мениджъра стратегически доставки в Cocа-Cola Дейв Смит в момента са необходими две седмици, за да бъде вкаран алуминият в складовете и шест месеца, за да излезе оттам. Според него това е изкуствено създадена ситуация, която има за цел да повиши разходите по физическите доставки.