Безпрецедентният цикъл на растеж в търсенето на суровинни стоки, възникнал през 2000 година в световната икономика и причинен от мощния подем на Китай, приключи. С такава оценка излезе втората по големина швейцарска банка -Credit Suisse, цитирана от ИТАР-ТАСС и БТА. Съответният доклад е разпространен днес в лондонското Сити.

"След десетилетия на изпълнение на огромни проекти в областта на инфраструктурата, Китай преминава към развитие на вътрешния потребителски пазар, което значително намалява неговата потребност от суровини", отбелязват анализаторите от Credit Suisse.

"Нашите изчисления показват, че е започнал процес на съкращаване на потреблението на природни ресурси във всеки нов процент на растеж на БВП на Китай", допълват специалистите.

Според швейцарската банка в икономиката на Китай е "свършил златният век" на инвестиции в националната инфраструктура, бумът на жилищното строителство, растежът на износа. Институцията също така е на мнение, че правителствената политика за стимулиране на китайската икономика също е "преминала своя пик".

"Ние прогнозираме, че в близкото десетилетие темпът на растеж на икономиката на Китай ще бъде в диапазон 7-8 процента от БВП в сравнение с 10.7 процента през предишните десет години", се посочва в доклада.

Въпреки това според Credit Suisse в Китай ще продължи урбанизацията - развитието на градовете, а също и широкото капитално строителство, най-вече на жилища. И все пак основните усилия на правителството през идните години ще бъдат съсредоточени върху развитието на вътрешния потребителски пазар.

В понеделник китайският премиер Вън Цзябао прогнозира, че тази година ръстът в страната ще бъде само 7.5%, което предизвика спад на световните пазари.