Евентуално излизане на Гърция от еврозоната ще нанесе огромен удар на Европейската централна банка (ЕЦБ) и ще й струва един трилион евро, твърди директорът на Иститута за международни финанси Чарлз Далара, цитиран от гръцките медии и БТА.

В интервю за Блумбърг Далара предупреждава, че онези, които си мислят, че Европа и като цяло световната икономика са подготвени за излизане на Гърция от еврозоната трябва да помислят пак, тъй като, според него, това ще постави в безизходица Европейската централна банка. Експозицията на ЕЦБ към гръцки дълг е над два пъти размера на капитала на ЕЦБ, коментира Далара, който представлява банките в техните преговори с гръцкото правителство по преструктурирането на дълга. Като последствие, според него, централната банка няма да може да окаже ликвидна подкрепа и да стабилизира финансовия сектор на еврозоната. ЕЦБ ще е неплатежоспособна, ако Гърция напусне еврозоната, казва Далара и допълва, че Европа трябва да рекапитализира централната си банка.

Председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой заяви през уикенда, че планирането на вероятността Гърция да напусне еврозоната "не е приоритет", докато икономистът на Morgan Stanley Елга Барш определя вероятността за излизане на Гърция от еврозоната на 33 процента. През февруари Институтът за международни финанси изчисли, че гръцките задължения, в случай на излизане на Гърция от еврозоната, могат да се окажат катастрофални.

В същото време се изостря политическата битка в Гърция преди изборите. Според последните сондажи консервативната партия Нова демокрация води пред радикалната левица СИРИЗА в предпочитанията на електората, като разликата е от 1,1 до 5,7 пункта. На трето място е социалистическата ПАСОК. Близо до трипроцентовия праг за влизане в парламента са формациите Драси /действие/, коалирала се с "Димиургия ксана" /съзидание отново/. Висок продължава да е процентът на гърците, които все още не са решили за кого ще гласуват.

Всички издания поместват острите реакции на политическото ръководство на страната и обществеността по повод критично изказване за Гърция на управляващия директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард. Пред в. "Гардиън" Лагард заяви, че гръцкият народ трябва да помогне сам на себе си и редовно да изплаща дълговете си, а гръцките родители трябва да поемат отговорност, ако децата им бъдат засегнати от мерките за намаляване на държавните разходи. Казаното от нея бе квалифицирано като "недопустимо" и "обидно" в Гърция и тя се е принудила да коригира изказването си, тъй като била подложена на критики и от страна на Париж, изтъкват гръцките вестници.