Дългосрочните инвестиции в Китай са се повишили с 26.9%, до 1.2 трлн. долара за първите десет месеца на годината, посочиха изнесени днес официални данни. Те повишиха очакванията на инвеститори и анализатори за увеличаване на политическия натиск върху страната за по-нататъшна валутна либерализация.

Ръстът на показателя превиши средните очаквания на анализаторите, прогнозирали повишение от 26.4% за посочения период.

За сравнение, ръстът на показателя от началото на годината до септември възлезе на 26.4%, сочат още статистическите данни.

Резултатът повиши и средните очаквания на анализаторите, че централната банка ще вдигне за пореден път равнището на краткосрочните лихви, в усилията си да охлади "нагорещената" китайска икономика. Към момента нивото им е от 7.29% на годишна база.

Нивото на лихвите е при деветгодишен максимум, като от началото на годината те са повишени с 1.17 процентни пункта. За сравнение, нивото на лихвите в Япония е 0.5% на годишна база, докато това във Великобритания е 5.75%.

Повишението на дългосрочните инвестиции в страната само през октомври е било над 30% на годишна база, стана ясно още от изнесените статистически данни.

Инвестициите в стоманодобивната индустрия са се повишили с 33% за първите десет месеца на годината, а тези за добив на минерали с 54%, сочат още данните.

Притесненията идват на фона на изразените от близо две трети от китайските компании мнения, че са със свръх капацитет.

Паричното предлагане в страната се е повишило с 18.5% от началото на годината, което подхранва инфлацията, на фона на заявените намерения от китайската централна банка за 16%.