Гора, побрана в едно дърво. И не става дума за каквото и да е дърво – то е квадратно, няма дънер, а листата му са мъхести.

Това е т. нар. Градско дърво - мобилна структура, създадена от група германски проектанти, което опитва да се справи с един от най-тежките проблеми на околната среда, от който страда планетата – замърсяването на въздуха.

Според създателите му това дърво може да абсорбира азотен диоксид и прахови частици във въздуха, както биха го направили 275 естествени дървета.

Според различни изследвания, всяко дърво абсорбира 250 грама фини прахови частици на ден и улавя 240 метрични тона въглероден диоксид на година.

Публикация, споделена от Alisdair (@alisdairs_photos) на

Създадена в Германия, инсталацията в действителност е стена от мъх - растение, привикнало за живее без почва и което функционира обикновено като филтър на въздуха. „Мъхът може да акулумира всички замърсяващи частици и да ги превърне в нутриенти“, обяснява пред ВВС Лиан Ву, съосновател на компанията Green City Solutions, която създала дървото.

Има стотици видове мъх. Подбраните видове абсорбират най-много замърсители и се приспособяват най-добре към всеки климат и околна среда, в зависимост от града. В момента такива дървета има в 25 града в цял свят – Модена, Осло, Хонконг, Глазгоу, Брюксел и редица германски градове.

Инсталирането им отнема около шест часа, а поддръжката им е проста. Инсталацията, която може да включва и пейка за сядане, има соларни панели, които й дават електричество, и система за събиране на дъждовна вода, която позволява дозиране на напояването.

В дървото са инкорпорирани сензори, които контролират влажността на почвата, температурата на въздуха и качеството на водата. Освен това има сензор, който измерва качеството на въздуха и оценява ефективността на системата.

Погрешна стратегия?

Всички тези ползи имат своята цена. Засаждането и поддръжката на традиционно дърво струва около 950 долара за десет години. CityTree струва около 28 000 долара.

Тогава мнозина се питат дали е по-добре да инвестират тези усилия и пари в проекти, които атакуват директно произхода на замърсяването, а не последиците от него.