Рон ДеСантис официално обяви кандидатурата си за номинация на Републиканската партия на предстоящите президентски избори в САЩ през 2024 г. Губернаторът на Форида избра да направи това през Twitter Spaces, което обаче доведе до истинско фиаско на събитието, тъй като се оказа, че платформата не е била подготвена за наплива от хора, които искат да чуят заявката.

Малко след като стартира живото предаване, излъчването прекъсва и се налага ДеСантис да изчака, преди да може да заяви, че се кандидатира за президент на Съединените американски щати, съобщават световните медии.

"Имаме толкова много хора тук, че мисля, че донякъде стопяваме сървърите, което е добър знак", заявява мегадонорът на републиканците и приближен до Илон Мъск Дейвид Сакс, когато предаването се възстановява за кратко, само за да прекъсне отново, цитиран от Engadget.

Напрежението между Китай и Тайван може да обхване изборите в САЩ през 2024 Защо Уорън Бъфет, Рей Далио и Илон Мъск алармират за вазможна инвазия?


В крайна сметка ДеСантис успява да отправи официалното си обръщение, след като Twitter премества администрацията на Space в акаунта на Сакс, тъй като този на Мъск „нарушаваше системата". Сакс твърди, че над 500 000 души, които са слушали едновременно, са най-голямата група, която "някога се е събирала онлайн" - твърдение, което бързо беше осмяно от противниците.

Яснота за политическите позиции на Мъск

Решението на Мъск лично да предостави платформа на ДеСантис би трябвало да сложи край на всички въпроси относно неговите политически пристрастия. Откакто пое платформата през октомври миналата година, милиардерът неведнъж е свързван с крайно десни гласове и е давал възможност за тяхна изява. В началото на декември Twitter възстанови акаунта на Андрю Англин, създател на сайта за бял супремасизъм The Daily Stormer. Преди това Мъск беше в основата на конспиративните теории за нападението срещу Пол Пелоси (съпруг на Нанси Пелоси), а неотдавна той публично нападна Антъни Фаучи и Джордж Сорос.

Сега, помагайки на ДеСантис да обяви кандидатурата си за президент, Мъск се съюзява с политик, който е подписал законодателство, ограничаващо достъпа до аборти и забраняващо преходните грижи за непълнолетни, посочва още Engadget и добавя:

Тръмп влиза в битката за президент на САЩ Републиканската партия смята, че има голямо предимство с наближаването на есенната кампания, ако заложи на това, че президентът Джо Байдън управлява лошо икономиката


„При предишното си ръководство Twitter никога не се е ангажирала толкова директно с кандидат за президент. Политическата дейност на платформата, насочена към потребителите, включваше най-много предизборен център, който насочваше хората към информация за това как да гласуват, и живи предавания, посветени на дебати между кандидатите за президент“.

Въпреки това през годините, в които Доналд Тръмп беше президент, потребителите свикнаха да виждат как лидер на САЩ използва Twitter като платформа за изказване на лични позиции. Това в крайна сметка доведе до забрана на профила му след щурма на Капитолия на 6 януари 2021 г. През ноември миналата година Мъск възстанови акаунта на Тръмп въз основа на резултати от анкета в Twitter, но и досега той отказва да пише там.

А фактът, че Twitter се сблъсква с технически трудности, не би трябвало да е изненада. Под ръководството на Мъск компанията съкрати по-голямата част от работната сила, която имаше при бившия главен изпълнителен директор Параг Агравал, включително голяма част от екипа, отговарящ за критичната ѝ инфраструктура.