Кралица Елизабет II и Мерилин Монро са родени на една и съща дата. Сайтът Bright Side публикува още исторически събития, които са се случили приблизително по едно и също време.

„Звездна нощ“ на Винсент Ван Гог/Айфеловата кула – 1889 г.

В сравнение с други туристически атракции Айфеловата кула е доста млада. Тя обаче твърдо държи титлата на най-посещаваната сграда в света. Първоначално кулата не била предназначена да краси дълго небето на Париж. Тя била построена, за да може приземната й част да служи като вход за Световното изложение в Париж през 1889 г.

Но както няма нищо по-постоянно от временните неща. Винсен Ван Гог сътворил „Звездна нощ“ горе-долу по същото време, когато инженерът Густав Айфел завършвал работата си.

Изобретяването на тачпад/Планетата Земя става Човек на годината на списание Time – 1988 г.

През 1988 г. светът вижда първата версия на тачпада. Изобретено от Джордж Герфайде, устройството бързо и решително измества джойстиковете и се превръща в една от най-популярните системи за контролиране на курсора за лаптопи.

Същата година Земята става Човек на годината на списание Time заради опасността планетата ни да бъде разрушена от ядрена война.

Потъването на „Титаник“ / откриването на витамините – 1912 г.

Преди 1912 г. концепцията за витамини не съществува. Тя е предложена за първи път от полския учен Кажимеж Функ. Разбира се, хората знаели значението на приемането на някои видове храна за предотвратяване на болести още от времето на Древен Египет. Но науката признава този факт едва в началото на XX век.

Същата година известният кораб „Титаник“ поема на първото и последното си пътуване.

Откриването на Лондонското метро / Премахването на робството в САЩ – 1863-1865 г.

Първото предложение за строеж на Лондонското метро се появява през 30-те години на XIX век. През 1855 г. работата по изграждането на метрото започва. Първата линия е открита на 10 януари 1863 г.

По онова време в САЩ все още бушува Гражданска война. През декември 1865 г. известната Тринадесета поправка на американската конституция е приета и поставя края на робството.

Създадена е Периодичната таблица / създадена е марката Heinz – 1869 г.

Историята на създаването на Периодичната таблица на химическите елементи и дълга и сложна, но важно развитие настъпва през 1869 г., когато Дмитрий Менделеев установява, че свойствата на елементите зависят от теглото на атомите им.

В същото време от другата страна на глобуса предприемачът Хайнц решава да продава кетчуп по рецепти на майка си. Той се появява в магазините едва седем години по-късно.

Мерилин Монро / кралица Елизабет Втора – 1926 г.

Секссимволът от 50-те години на миналия век и британската кралица са родени в една и съща година. Но те не са единствените звезди, които се появяват на бял свят през въпросната година. Тогава са родени още основателят на списание Playboy Хю Хефнър и лидерът на кубинската революция Фидел Кастро.

Премахване на крепостничеството в Руската империя / Първата цветна снимка, направена във Великобритания – 1861 г.

През 1861 г. в Руската империя става паметно събитие – крепостничеството е премахнато в гигантската страна.

Същата година британският физик Джеймс Клерк Максуел създава първата цветна снимка в света, която става известна като Тартанова панделка.

Първият iPhone / Седмата книга от поредицата за Хари Потър – 2007 г.

„Хари Потър и даровете на смъртта“ е публикувана през лятото на 2007 г., събитие, което съвпада с пускането на първия модел на iPhone. Заради пробив в сигурността на онлайн магазин пиратска версия на книгата се появява в интернет и бързо е преведена на няколко езика пет дни преди официалните продажби да започнат. Това не попречва на последната глава от приключенията на малкия магьосник да бъде продадена в 8.3 млн. копия в първия ден след появята в магазините.

Пристигането на iPhone също е съпътствано със скандали. Скоро става ясно, че устройството не може да поддържа 3G и MMS, което предизвиква порой от критики от потребителите.

Костенурката Хариет (1830-2006) / Чарлз Дарвин (1809-1882)

Известната галапагоска костенурка е родена около 1830 г. Когато великият учен я пренася в Англия, тя е с размерите на чиния. През годините костенурката живее на различни места. През 1987 г. Хариет става собственост на Стив Ъруин, който се грижи за нея до смъртта й от сърдечен удар през 2006 г.

Доскоро удивителното същество ни даваше възможност да гледаме в очите някой, който е виждал Чарлз Дарвин на живо.

Гилотината е забранена във Франция / Премиера на „Индиана Джоунс и похитителите на изчезналия кивот“ в САЩ – 1981 г.

Обезглавяването на гилотината продължава да е основният метод за смъртно наказание във Франция до отмяната му през 1981 г. Същата година Стивън Спилбълг режисира „Индиана Джоунс и похитителите на изчезналия кивот“, началото на епичната приключенска трилогия.