Поредната вълна от разпродажби удари щатските акции в сряда в отговор на нарастващите страхове, че Европа няма бързо разрешение на дълговата си криза, пише AP.

Индексът Dow Jones падна с около 67 пункта, след като губеше 186 пункта от стойността си по-рано през деня. Това беше деветото понижение за индекса в последните 12 сесии.

Степента на опасенията на инвеститорите стана ясна след като еврото се оттласна от четиригодишното си дъно, но цените на акциите продължиха да падат. Еврото влияе на търговията с акции от седмици.

Индексът S&P 500 доближи спад от 10% от най-високото си ниво от 2010 г., което достигна през миналия месец. Това би маркирало и първата корекция на пазара след като той успя да се оттласне от 12-годишните дъна през март миналата година. Повечето анализатори смятат, че корекцията е спад от най-малко 10%.

Последните опасения дойдоха от Германия, където регулаторните органи забраниха така наречените „голи" къси продажби. Правилото важи за европейските държавни облигации, суаповете за осигуряване срещу кредитен риск и акциите на няколко финансови акции.

В крайна сметка вчера Dow падна с 66.58 пункта, или 0.6%, до 10 444.37 пункта, след като отчете понижение от 115 пункта във вторник.

Индексът S&P 500 се понижи с 5.75 пункта, или 0.5%, до 1 115.05 пункта. В най-ниската си точка вчера индексът губеше 9.8% от най-високото си ниво за годината. Анализатори смятат, че събитията, които движат пазара през тази година могат да понижат индекса с около 15% от най-високото му ниво за годината.

Технологичният индекс Nasdaq падна с 18.89 пункта, или 0.8%, до 2 298.37 пункта.

Цените на щатските държавни ценни книжа вчера паднаха. Доходността на 10-годишните облигации нарасна до 3.37% в сравнение с 3.35% във вторник.

Цената на суровия петрол нарасна с 46 цента до 69.87 долара за барел на Нюйоркската търговска борса, докато златото поевтиня.

Щатските инвеститори напоследък не се фокусират основно върху щатската икономика, но предвид песимистичното настроение на Уолстройт, песимистичните новини привлякоха известно внимание.

Вчера стана ясно, че броят на собствениците на жилища в САЩ, които са пропуснали поне едно плащане по ипотечните си кредити е нараснал до рекордно високо ниво през първото тримесечие. Това е сигнал, че броят на изземанията на жилища може да нарасна и че проблемите на жилищния пазар далеч не са приключили.

Протоколът от срещата на Федералния резерв в края на април пък показа по-голям оптимизъм по отношение на перспективите за щатската икономика в сравнение с началото на годината. Прогнозата, която беше обновена за срещата през миналия месец беше за ръст на щатската икономика между 3.2 и 3.7% през тази година. Очакванията са по-положителни в сравнение с януари, когато от ФЕД прогнозираха ръст от 2.8 - 3.5%.

Индексът Russell 2000 на по-малките компании вчера падна с 8.35 пункта, или 1.2%, до 674.40 пункта.

На европейските пазари британският индекс FTSE 100 падна с 2.8%, германският DAX се понижи с 2.7%, а френският CAC-40 отчете спад от 2.9%. Японският Nikkei падна с 0.5%.

Станете наш почитател във Facebook