През последните дни дискусията за отказа от атомната енергетика се изостри в Германия. Това е свързано преди всичко с рязкото покачване на цените на електроенергията, коментира „Дойче Веле“.

Много експерти смятат, че планирането закриване на АЕЦ ще доведе не само до по-нататъшно оскъпяване, но и до дефицит на електроенергия в Германия.

Социалдемократите, въпреки всичко, продължават да настояват да се спре експлоатацията на АЕЦ, предлагайки даже да се включи съответната точка в конституцията на страната.

Федералният канцлер Ангела Меркел обаче рязко се противопостави на това, заявявайки, че въпросът за енергоспестяването няма нищо общо с основния закон. Тя заяви, че в обозримо бъдеще Германия не може без атомна енергия.

Християн-демократите се придържат към мнението, че в Германия не трябва да се строят нови АЕЦ, но едновременно с това не трябва да се закриват и старите.

Генералният секретар на ХДС Роналд Пофал посочи, че оптимален е миксът от различни видове енергия. Атомната енергия трябва, по неговото мнение, да съществува дотогава, докато в пълен обем не бъдат развити алтернативните източници на енергоспестяване.

Съгласно приетия още по време на управлението на Герхард Шрьодер (1998-2005 г.) закон, всичките 17 германски АЕЦ трябва да прекратят работа до 2021 г. Коалицията ХДС/ХСС смята, че трябва да се удължи срока на тяхната експлоатация.

Част от печалбите, получени в резултат на това, бизнесмените трябва да отделят за мероприятия за намаляването на цените на електричеството и изследвания в областта на алтернативната енергетика.

Най-радикалните привърженици на атомната енергетика, сред които е и ръководителят на баварския ХСС Ервин Хубер, смятат, че даже е възможно строителството на нови атомни станции.

Социалдемократите смятат, че запазването на атомната енергетика няма да доведе до намаляването на цените и ще забави развитието на алтернативната енергетика.

Зелените възнамеряват да водят предизборната си кампания за Бундестага през 2009 г. под лозунгите: „За отказ от ядрена енергетика и евтина електроенергия“. Според тях, цените на електричеството могат да бъдат намалени благодарение на по-голямата конкуренция между енергийните компании. Удължаването на срока на експлоатация на АЕЦ няма да донесе на потребителите изгода, а допълнителни рискове, заяви съпредседателят на партията Райнхард Бютикофер.

Един от ръководителите на Лявата партия Дитмар Барч заяви, че неговата партия еднозначно е против атомната енергетика. Според него, удължаването на срока на АЕЦ ще донесе изгоди само за енергийните компании. В условията на повишаване на цените на тока, левите смятат за справедливи специалните доплащания за хората със скромни доходи.

Източник:БГНЕС