"Добре дошли в новия свят, където европейците скоро ще трябва да плащат по 2000 евро за 1000 кубически метра природен газ“.

Това написа в Twitter бившият руски президент и премиер Дмитрий Медведев, който продължава да бъде доста приближен до президента Путин.

Така той коментари новината, че Германия ще спре сертифицирането на газопровода "Северен поток 2" заради разполагането на руски войски в двата отцепили се от Източна Украйна региони Донецк и Луганск.

Самият президент Владимир Путин заяви, че Русия ще продължи непрекъснатите доставки на природен газ за световните пазари, съобщава БНР.

"Русия възнамерява да продължи непрекъснатите доставки на газ, включително на втечнен природен газ (LNG), на световните пазари, да подобри свързаната инфраструктура и да увеличи инвестициите в газовия сектор", заяви руският президент Владимир Путин в поздравленията към участниците и гостите на Форума на страните износителки на газ в Катар, публикувано на сайта на Кремъл във вторник.

Руският лидер отбеляза също така, че разширяването на използването на природен газ като един от най-екологичните видове гориво става много популярно в периода на модернизиране на енергийния пазар.

Трябва да се има предвид, че Европа осигурява около 40% от нуждите си от газ от Русия.

Журналист отразява случващото се в Украйна на шест езика (видео)Филип Краутър изуми зрителите тази седмица със своето отразяване на кризата в Украйна на шест различни езика

Решението на Путин да признае независимостта на Донецката и Луганската народни републики и да изпрати "омиротворителни" военни сили в тях доведе до ръст на цените на газа в Европа с близо 10% с оглед на опасенията за предстояща неизбежна руска инвазия в Украйна.

Подобна инвазия би довела до налагане на сериозни санкции от страна на ЕС върху Москва, включително и върху енергийния сектор, което пък да причини затруднения и дори спиране на руските доставки на синьото гориво за Стария континент.

През следобедна търговия във вторник мартенските фючърси на газовия нидерландски хъб TTF поскъпват с 0.9% към 79.40 евро за мегаватчас или около 940 долара за 1000 кубически метра, като по-рано през деня достигнаха ценови връх от 81.50 евро. Рекордните цени от близо 187 евро за MWh, или близо 2000 долара за 1000 кубически метра, бяха достигнати на газовия хъб TTF на 21 декември 2021 г.

Трябва да се има предвид, че 1000 кубически метра се равняват на около 10.55 мегаватчаса (MWh). Коментарите на Дмитрий Медведев подсказват, че той предполага ново поскъпване на европейския газ към този рекорден връх от близо 187 евро за мегаватчас.

"Цените на газа вече се покачват и след като Германия спира "Северен поток 2", газовата криза вече изглежда почти сигурно ще продължи години, а не месеци“, коментира Джес Ралстън, анализатор в Energy and Climate Intelligence Unit.

Анализатори на немската банка Commerzbank пък посочиха, че макар европейските газови складови запаси да издържат до края на зимата, натрупването на запаси в газохранилищата за следващата зима вероятно ще се окаже трудно без адекватни доставки на руски газ, а бъдещето на газопровода "Северен поток 2" е по-несигурно от всякога досега.

Междувременно, руският енергиен министър Николай Шулгинов каза, че Европа няма да може да замени големите количества руски природен газ с втечнен природен газ от други страни.

Анализаторите на Refinitiv също предвиждат възходяща траектория на цените на газ в Европа в резултат на ескалацията на конфликта между Русия и Украйна, както и по-ниски доставки на втечнен природен газ. Споед тя обаче другите фактори, като прогнозите за по-меко време и по-ниското търсене на горива за отопление могат да ограничат едно по-драматично поскъпване на синьото гориво.