Доверието в световната икономика през този месец се е понижило, сочи проучване на Bloomberg, осъществено сред потребители на шест континента. Причината за това е продължаващата криза на ипотечните пазари в най-голямата световна икономика.

Индексът Bloomberg Professional Global Confidence се е понижил до 10.3 от 21 пункта през юни, като влошаване се наблюдава във всеки регион. Стойност на показателя под 50 пункта сочи отрицателни нагласи за развитието на икономиката.

"Редица икономики са на ръба на рецесия, като значително негативно настроение се усеща и на финансовите пазари" заяви Доминик Браян, икономист в БНП Париба SA в Лондон.

Ръстът на световната икономика се забавя, а растящата инфлация кара централните банки на водещите икономики по света да прибягват до повишение на лихвите. В същото време в САЩ върлува най-голямата криза на жилищния пазар от 25 години насам, която подкопава доверието във финансовите институции в страната.

Проучването сред участниците в САЩ сочи очаквания за продължаване на спада на борсовите индекси в страната, както и по-нататъшно понижение за щатския долар спрямо останалите основни валути. Еврото се очаква да поскъпне над 1.60 долара трайно според прогнозите на участниците.

Индексът следящ представянето на световните индекси MSCI е регистрирал понижение от над 20% от октомври миналата година до момента, като вчера се понижи до най-ниската си от две години насам стойност.

Проучването е направено сред 5 450 анкетирани от Bloomberg от Лондон до Ню Йорк.

Най-песимистично настроени са били анкетираните в Испания, където кризата на пазара на недвижими имоти сериозно подкопава икономиката на страната, като се очаква да я вкара дори в рецесия.

Кризата на ипотечнети пазари е допринесла за загуби от отписвания на активи на стойност над 415 млрд. долара в САЩ и Европа, като очакванията са те дори да достигнат ниво от 1 трлн. долара до приключването й.

Кризата се влоши през последните седмици, като тревожни сигнали бяха дадени от най-големите щатски финансови институции за ипотечни кредити - Fannie Mae и Freddie Mac, налагайки намесата на Федералния Резерв.

Поскъпването на цената на петрола е друг фактор, който сериозно подкопава доверието в световната икономика. През изминалата седмица фючърсите на суровината поскъпнаха до нова рекордна стойност, след което станахме свидетели на рязък спад.