Надеждите, че банки ще започнат да повишават дивидентите вчера рязко оскъпи акциите на финансовите компании в САЩ, информира AP. Индексите затвориха на най-високите си нива от повече от две години, след като успешният търг за облигации на Португалия разсея част от опасенията около дълговата криза в Европа.

Португалия пласира облигации за 1.6 млрд. долара при по-ниски лихви отколкото мнозина очакваха. Инвеститорите се опасяваха, че Португалия ще изпита затруднения с пласирането на дълга си и ще стане третата европейска страна, която ще поиска международна помощ след Гърция и Ирландия.

Анализатори обаче предупреждават, че, въпреки всичко, все още има вероятност да Португалия поиска финансова помощ, ако икономиката й изпадне в рецесия отново през тази година.

Банките оглавиха ръста на щатския пазар вчера, след като анализатор на Wells Fargo Securities публикува доклад, в който се казва, че печалбите им ще нарастват много по-бързо в сравнение с други компании през тази година. Според същия анализатор банките вероятно ще започнат да отделят по-голяма част от печалбите си за акционерите под формата на дивидент.

Акциите на JPMorgan Chase & Co. вчера поскъпнаха с 2.5% до 44.71 долара, след като главният изпълнителен директор Джейми Даймън обяви, че банката се надява да увеличи дивидента си през второто тримесечие. Акциите на JPMorgan отчетоха най-голямо поскъпване в Dow Jones, следвани от Bank of America, чиито книжа се оскъпиха с 2% до 14.99 долара.

Dow Jones вчера нарасна с 83.56 пункта, или 0.7%, до 11 755.44 пункта. Това беше и най-високото ниво на затваряне на индекса от 11 август 2008 г.

S&P 500 също достигна най-високото си ниво от 28 август 2008 г. Индексът добави 11.48 пункта, или 0.9%, до 1 285.96 пункта. Технологичният Nasdaq отчете повишение от 20.50 пункта, или 0.8%, до 2 737.33 пункта.

Акциите на American International Group Inc. (AIG) вчера загубиха 1% от стойността си до 58.40 долара, след като стана ясно, че компанията е постигнала споразумение за продажбата на дела си в третия най-голям застраховател в Тайван за 2.2 млрд. долара. Сделката е част от плана на AIG за набиране на средства с които да се върне получената от правителството на САЩ финансова помощ.