Цените на акциите на Уолстрийт регистрираха резки повишения във вторник, след като цената на петрола падна във втори пореден ден, а инвеститорите бяха насърчени от вероятността за допълнителни държавна помощи за финансовата система. Индексът Dow Jones добави повече от 150 пункта, а всички основни индекси нараснаха с повече от 1%.

Цената на суровия петрол падна с 5.33 долара, за да се уставни на 136.04 долара за барел на Нюйоркската търговска борса (NYMEX). Така цената на черното злато регистрира общ спад от повече от 9 долара за барел за последните два дни. Цените на други суровини също паднаха.

Речи на председателя на Федералния резерв Бен Бернанке, финансовия министър Хенри Полсън и CEO-то на JPMorgan Chase & Co. Джейми Даймън дадоха на пазара известно успокоение относно финансовия сектор. Участниците на пазара чуха с облекчение думите на Бернанке, че Федералният резерв може да продължи да помага на инвестиционните банки с кредити.

Dow Jones нарасна със 152.25 пункта, или 1.36%, до 11 383.21 пункта, след известни колебания през деня. Това е и най-голямото покачване на сините чипове от 13 юни насам.

Вчерашното покачване доведе Dow до ниво, което е с 19.6% по-ниско от върховото му постижение през октомври и много близо до разлика от 20%, която сигнализира мечи пазар.

По-широките пазарни индикатори също нараснаха. Индексът S&P 500 добави 1.71%, до 1,273.70 пункта, докато технологичният Nasdaq се покачи с 2.28%, до 2,294.42 пункта.

Цените на държавните облигации нараснаха вчера. Доходността на 10-годишните облигации падна до 3.89%, в сравнение с 3.91% в понеделник.

Спад в цените на суровините изглежда разсея част от страховете на Уолстрийт относно инфлацията. Това намаление в цените е вероятен сигнал, че забавящата се световна икономика ограничава търсенето на енергийни продукти и суровини.

Цените на златото, среброто, медта, царевицата и на повечето фючърси на земеделски продукти паднаха заедно със спада в цената на петрола. Доларът вчера се оскъпи спрямо останалите основни световни валути, което допълнително обезцени суровините.

Индексът Russell 2000 на по-малките компании добави 3.72%, до 682.72 пункта.

Броят на печелившите акции надхвърли този на губещите на Нюйоркската фондова борса в съотношение 2 към 1. Изтъргуваният обем достигна 5.92 млрд. акции, в сравнение с 5.21 млрд. книжа, изтъргувани ден по-рано.

Останалите основни световни пазарите отбелязаха спадове. Японският основен индекс Nikkei загуби 2.45%, британският FTSE 100 падна с 1.31%, докато германският DAX и френският CAC-40 се разделиха с 1.43 и 1.54%, респективно.