Изслушването на бившия директор на ФБР Джеймс Коми пред Комисията по разузнаването на Сената беше водеща новина за медиите в САЩ миналата седмица. То трябваше да хвърли светлина по въпроса дали президентът на страната Доналд Тръмп е опитал да попречи на правосъдието, пише ВВС.

Но последните изявления на Робърт Мюлер, отговарящ за специалното разследване на предполагаемата руска намеса в президентските избори през 2016 г., могат да бъдат по-ясен сигнал за проблемите, пред които вероятно ще се изправи администрацията на Тръмп.

Мюлер набира хора, които ще му помагат в разследването и вече е наел първокласни адвокати. Те може би са сигнал за насоката, която поема разследването и за сериозното отношение към проблема.

Един от експертите е Майкъл Дрийбън. Миналия петък списание National Law Journal информира, че заместник генералният прокурор, експерт по наказателно право, който се е явявал по над 100 дела пред Върховния съд на САЩ, ще участва в разследването на непълен работен ден.

„Фактът, че Мюлер избра Дрийбън, показва, че специалният съвет проверява много внимателно дали някой наказателен закон е бил нарушен от предизборния щаб на Тръмп и от съветниците на президента“, пише Кристиан Фариас във вестник
Huffington Post.

В специализирания блог по правни въпроси Lawfare Пол Розенцвайг отбелязва, че новото разследване е най-лошото нещо, което се е случило на Тръмп тази седмица. „Той (Дрийбън) вероятно е най-добрият апелативен адвокат по наказателни дела в САЩ“, допълни Розенцвайг.

От Volkswagen до Уотъргейт

Мюлер нае и Андрю Вайсман, ръководител на отдела „Измами“ към криминалния отдел на министерството на правосъдието. Той се присъедини към екипа в края на май. Вайсман е много известен с разследването си на Volkswagen, разкрило схемата, при която някои модели на марката избягвали контрола върху въглеродните емисии в САЩ.

Между 2002 и 2005 г. Вайсман наблюдава и разследването на енергийната компания
Enron, което доведе до подвеждането под отговорност и последвалата осъдителна присъда на президента на компанията Кенет Лей.

Ако разследването срещу Русия засяга предприемаческите интереси на президента, включително сигналите за предполагаеми връзки с руската столица, Вайсман ще бъде правният експерт, който вероятно ще разследва тази тема.

Запознатите с историята може би са забелязали, че Мюлер нае Джеймс Карлс, адвокат, който е част от специалния екип, разследвал Уотъргейт през 70-те години на миналия век. Той е запознат напълно с предизвикателствата, произтичащи от делата, свързани с президетската администрация.

Джени Рий, която беше заместник-главен прокурор, и Арън Зеблей, бивш началник на кабинета на ФБР, когато Мюлер беше директор на ФБР, допълват специалния екип по разследването, който ще работи в сграда на министерството на правосъдието в центъра на Вашингтон.


Критики

Всичко това не остана незабелязано от привържениците на Тръмп. В понеделник бившият председател на Конгреса Нют Гринич, който се превърна в експерт по всички теми, свързани с Тръмп, се изказа против разследването.

„Републиканците се лъжат, ако смятат, че специалното разследване ще бъде справедливо. Вижте какви хора бяха наети“, каза той. Гринич поиска да се проверят във Федералната избирателна комисия регистрите на някои от членовете на екипа на Мюлер, които показват, че четирима от тях – Дрийбън, Рой, Вайсман и Карлс, са правили дарения в миналото за кандидат-президенти от Демократическата партия.

В този случай обаче контрааргументът е, че Мюлер беше избран от представители на министерството на правосъдието, включително от директора на ФБР. Критиките на Гринич може да са началото на инициатива на сътрудниците на Тръмп да омаловажат авторитета на Мюлер и вероятно да подготвят терена, за да поставят под съмнение решенията му по случая или да потърсят начини за отстраняването му.

Думите на Гринич рязко констрастират с изказването му само преди месец, когато написа в
Twitter, че Мюлер е „отличен избор“ да ръководи специалното разследване. Но думите на бившия президент на Конгреса не са единствената индикация, че има безпокойство в приближения кръг на Тръмп от работата на Мюлер.

Кристофър Ръди, бивш приятел на Тръмп, който беше в Белия дом в понеделник, каза пред държавната американска телевизия
PBS, че президентът е може би обмисля да сложи край на специалното разследване.

Думите му предизвикаха отговор на прессекретаря на Белия дом Шон Спайсър, който публикува декларация, уверявайки, че „Ръди никога не е говорил с президента по тази тема“ и допълни, че само Тръмп и адвокатите му имат право да коментират този въпрос.

Според служители на Белия дом пред New York Times Ръди не се е срещал с Тръмп по време на посещението си в президентството. Един от личните адвокати на Тръмп - Джей Секулов, избегна да заеме позиция, когато беше попитан дали президентът може да уволни Мюлер.

Президентът ще потърси мнението на съветниците си, както в така и извън администрацията. Не мога да предположа чие мнение ще послуша и чие – не“, каза Секулов. Тръмп определи воденото разследване като „лов на вещици“, „измама“ и извинение, използвано от демократите, за да оправдаят провала си на президентските избори през 2016 г.

Бившият шеф на ФБР заяви, че Доналд Тръмп е излъгалБившият директор на ФБР Джеймс Коми заяви, че е бил уволнен от президента Доналд Тръмп, за да бъде променен начинът, по който се води разследването за предполагаема намеса на Русия в изборите миналата година

Действията на Мюлер обаче показват, че той не споделя мнението на Тръмп. Той съставя екип за дългосрочна работа, съставен от талантливи хора с дълъг опит, които да заведат дела пред съда и ако е необходимо, да изпратят хора в затвора.

Досега Тръмп съсредоточи критиките си срещу бившия директор на ФБР Джеймс Коми. Но вероятно е само въпрос на време вниманието да се насочи към Мюлер и екипа му.