Две пети от гражданите на Европейския съюз са висшисти, според изследване на Евростат, публикувано в понеделник. 41.2% от европейците на възраст от 25 до 34 години са били с висше образование (равнища 5–8 по ISCED) през 2021 г.

72 от общо 240 европейски региона, за които Статистическата служба на ЕС има данни, са постигнали или надхвърлили целта на политиката на ЕС за най-малко 45% от хората на тази възраст да получат висше образование до 2030 г. В останалите две трети тази цел не е постигната.

Най-голяма концентрация на млади специалисти с висше образование – над 55%, има в столичните райони на Литва, Франция, Полша, Ирландия, Люксембург, Дания, Унгария, Холандия, Швеция, Чехия, Кипър, Испания и Белгия.

Относително високи дялове на висшето образование са регистрирани и в няколко региона, специализирани в изследователски и иновационни дейности и/или високотехнологично производство, например Утрехт в Холандия, País Vasco в Северна Испания, Южна Ирландия и провинция Брабант Валон в Белгия.

Мъжете работодатели у нас са два пъти повече от женитеМъжете по-често от жените влизат в ролята на работодатели, но и на самонаети лица


На другия полюс са 22 региона, предимно от Централна и Източна Европа, където по-малко от една четвърт от всички хора на възраст 25–34 години са с висше образование през 2021 г. Сред тях са и южните части на Италия и задграничните територии на Франция и Португалия.

Три румънски региона - Centru (17,5%), Sud-Est (15,9%) и Sud-Muntenia (15,3%) са в дъното на класацията. Това са предимно селски региони, които имат относително голям земеделски сектор, с ниско ниво на предлагане на възможности за висококвалифицирана заетост. Други се характеризират със сравнително високата си специализация в програмите за професионално образование, като учениците излизат на пазара на труда чрез стажове и схеми за обучение, а не в резултат на получаване на академична квалификация, отбелязват от Евростат.