Северна и Южна Корея са по-разделени отвсякога. В Сеул беше избран нов демократичен президент след мирното сваляне от власт на предшественичката му заради политически скандал, докато диктаторът в Пхенян вдигна мизата с изстрелване на ракети и нов ядрен тест.

Новото правителство на Мун Дже-ин в Южна Корея заяви многократно, че иска да използва както санкции, така и диалог за озаптяване на режима на Ким Чен-ун.

Американският президент Доналд Тръмп обаче заяви, че може да предприеме по-драстични стъпки, включително военни действия или спиране на търговията със страни, които правят бизнес с Ким.

Докато династия Ким в КНДР от десетилетия не се съобразява с никакви правила, в момент на повишено напрежение въпросът за бъдещето на разделения полуостров се поставя със страшна сила.

Bloomberg илюстрира с няколко графики колко са се раздалечили двете половини на полуострова за повече от шест десетилетия. Те също така показват огромните предизвикателства и потенциални ползи от сдобряването на Северна и Южна Корея.

Графика: Bloomberg

Обединена Корея със 76 млн. души население може да стане по-могъща и по-просперираща страна - поне в дългосрочен план. Застаряващото население на Юга е едно от големите икономически предизвикателства, а по-ниската средна възраст на Север и по-високата раждаемост биха подобрили значително демографската картина.

Обединението би създало и доста проблеми, предвид факта, че голяма част от населението на КНДР страда от недохранване и лошата система на здравеопазване в страната.

Графика: Bloomberg

Пропастта между двете Кореи днес е много по-голяма, отколкото между Източна и Западна Германия, когато рухна Берлинската стена и вероятно ще се увеличи още повече тази година с приемането на нови санкции от международната общност и сушата в Северна Корея.

Доклад на бюджетната комисия към Националното събрание от 2015 г. показа, че дори при мирен сценарий, при който Сеул разширява хуманитарната помощ преди обединение през 2026 г., ще са необходими около 2.8 трилиона долара, за да може БВП на Севера да достигне две трети от този на Юга.

Това е почти осем пъти повече от годишния бюджет на Южна Корея за 2017 г.

Графика: Bloomberg

Северна Корея разполага с повече природни ресурси, вариращи от въглища до редки земи, които биха подкрепили индустриалното производство на Южна Корея.

Графика: Bloomberg

Военните разходи от двете страни на 38-я паралел биха намалели значително и това би позволило парите да бъдат пренасочени в други области, където липсват достатъчни инвестиции, като социалната сфера например.

Според доклад на Държавния департамент на САЩ от 2016 г., военните разходи са достигнали между 14 и 23% от БВП на Северна Корея в годините от 2004 до 2014 г. За същия период те са възлизали на едва 2.6% от БВП на Южна Корея.

Графика: Bloomberg

Предизвикателството за възстановяване на инфраструктурата на Северна Корея ще бъде огромно. Железопътните й линии са стари и в окаяно състояние, а магистралите са оскъдни.

В същото време това би било огромна възможност за първокласните инженерни и строителни компании в Южна Корея и би осигурило работа на много от масите войници в КНДР, които ще трябва да бъдат пренасочени в други сектори.

Засега обединен полуостров изглежда далечна перспектива, въпреки че Мун предпочита да следва по-мека линия. Няма споразумение между двете Кореи и останалите големи играчи в региона – Китай, Япония, Русия и САЩ.

По-рано тази година Тръмп предупреди за „голям конфликт“ със Северна Корея, ако дипломатическите решения се провалят.