САЩ трябва да спре да печата пари и да предприеме икономически ограничения, както беше направено в Европа, за да може икономиката да се възстанови, смята милиардерът-инвеститор Джим Роджърс, председател на Rogers Holdings.

"Предпочитам европейци да ръководят централната банка на САЩ, отколкото хората, които я ръководят в момента. Европейците поне знаят как да се опитат да градят бъдещето," казва Роджърс пред CNBC Monday.

"В САЩ Бернанке просто казва, че ще печатаме повече пари и ще харчим повече пари, въпреки че САЩ вече е страната с най-големи задължения в историята."

Роджърс отново потвърждава тезата си, че икономиките, изпаднали в затруднения, трябва да бъдат оставяни да фалират, както се случва с компаниите.

"Нещото, което вършеше работа в миналото беше, че след като фалираш, реорганизираш бизнеса си и започваш отначало. За известно време преминаваш през болезнен период и след това започваш отначало. Така се е правело през последните 3 или 4 хиляди години и това е начинът," казва Роджърс.

"Когато се опитваш да изтласкаш проблема напред в бъдещето и да печаташ пари нещата не се получават и няма да се получат, и ние го имаме примерът тук в САЩ."

Според Роджърс при заливането на света с пари от страна на централните банки в момента единственото място, където трябва да се инвестира са реалните активи, независимо дали са "сребро, ориз или природен газ".

"Хартиените пари няма да ви свършат работа," добавя Роджърс.

Инвеститорът не е съгласен, че на пазара на златото в момента се надува балон, въпреки че не изключва подобно развитие в бъдеще.

"Очаквам да настъпи истерия на пазарите на ценни метали след 5-10 години. В момента много малко хора имат злато и трудно мога да нарека нещо балон при положение, че много малко хора го притежават," казва Роджърс.

Милиардерът също така разкрива, че е бичи настроен по отношение на селскостопанските суровини.

"В Азия има 3 млрд. души, а по-голяма част от населението там не е имало много добър стандарт на живот през последните 100 или 200 години. Това се променя и то много бързо. Тези хора ще ядат повече, ще носят повече дрехи, така че селското стопанство ще се справя много добре."

Инвестирането във валута в момента е трудно, според Роджърс, тъй като той очаква "много по-голямо напрежение на валутните пазари в следващите 2- 3 години, поради големите дисбаланси, които съществуват по света."

"Бих предпочел еврото и вероятно йената на второ място, защото има много технически причини да съм оптимистично настроен за японската валута," завършва Роджърс.