Столицата на Индонезия, Джакарта, генерира между 1 900 и 2 400 тона пластмасови отпадъци ежедневно, според агенцията по околната среда към града.

“Джакарта генерира 7 000 тона отпадъци всеки ден, като между 1 900 и 2 400 тона са пластмаса,” заяви ръководителят на агенцията Иснава Аджи по време на операция за почистване на пластмасовите отпадъци на остров Прамука.

С оглед на настоящата ситуация, Джакарта в момента е вторият най-голям генератор на пластмасови отпадъци в Индонезия.

“Жителите на града използват пластмасови продукти ежедневно,” добавя той.

Камикацу - градът, който не произвежда никакъв боклукМалкият град с малко над 1700 души става толкова добър в рециклирането, че само 20% от генериратите боклуци отиват в депото, което се надяват да бъде премахнато до 2020 г.

Иснава посочи, че пластмасовите продукти, които не се биоразградими, са особено опасни за морските животински видове, които могат случайно да погълнат подобни отпадни продукти или да се оплетат в тях.

Подобни пластмасови отпадъци в крайна сметка може да се озоват и у хората, както показа проведено наскоро проучване, което установи, че 80% от рибите, уловени в река Брантас, са били погълнали части от бебешки пелени за еднократна употреба.