Единственият в света плаващ енергоблок (ПЕБ) „Академик Ломоносов” потегли към мястото, където ще бъде установен – град Певек, Чукотка, в Далечния изток на Русия, за да осигурява непрекъснато подаване на чиста енергия за региона.

Генералният директор на „Росатом“ Алексей Лихачов даде сигнал за отплаването на „Академик Ломоносов“ и заяви: „Това е едно изключително събитие за нашата компания и за Чукотка.

Днес „Академик Ломоносов“ започва своето пътешествие към Певек, където ще осигурява надеждно захранване с чиста електроенергия на местното население и предприятията в региона. Това събитие ще има значителен принос за бъдещето на Арктика – едновременно устойчиво и процъфтяващо“.

По време на церемонията експлоатиращата компания „Росенергоатом“ получи сертификат от „Книгата на рекордите на Русия“, потвърждаващ статута на „Академик Ломоносов“ като най-северната АЕЦ.

След като преодолее 4700 километра до Певек, плаващият енергоблок ще стане ключов елемент за електроснабдяването на региона. Там той ще работи в състава на плаващата атомна електроцентрала на мястото на предвидените за извеждане от експлоатация мощности на Билибинската АЕЦ и Чаунската ТЕЦ.

Проектът за плаваща АЕЦ е перспективно направление в съвременните ядрени технологии с малка мощност, включително за отдалечени региони на отделни страни и островни държави, които се нуждаят от стабилна и зелена енергия. Към днешна дата силен интерес към тази технология проявяват страните от Близкия изток, Северна Африка и Югоизточна Азия.

„Росатом“ вече разработва второ поколение ПЕБ – оптимизиран плаващ енергоблок (ОПЕБ), който ще се изгражда серийно и ще се предлага за износ.