Сайтът за видео споделяне You Tube ще бъде принуден да плаща повече на музикантите и на звукозаписните компании въз основа на плановете за реформиране на европейските директиви за авторското право, съобщава ВВС.
Проектодирективата ще изисква също от издателите и продуцентите да казват на изпълнителите или на авторите какви приходи са постигнати от творбите им. Музикалната индустрия отдавна критикува You Tube, че не плаща достатъчно за съдържание като музика.

Според директивата портали като Google News ще бъдат принудени да плащат такса на издатели на вестници, когато използват малки части от новини. Карло Пероне, ръководител на Асоциацията на европейските издатели на вестници, съобщи, че създаването на авторско право за издатели на вестници в Европа е „значителна и историческа стъпка“.

“Искам журналистите, издателите и авторите да получават справедливо заплащане за работата си, независимо дали тя се извършва в студия или всекидневни, независимо дали се разпространяват офлайн или онлайн, независимо дали са публикувани чрез копирна машина или чрез хиперлинк на сайт“, заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.

Комисията не уточнява как ще принуди сайтове като You Tube да плащат повече на артистите. Плановете предвиждат също улесняване на достъпа до онлайн съдържение във всички държави членки на ЕС и реформиране на правилата на авторското право за научни изследвания и образование.

„Предложението ни ще гарантира наличие на повече съдържение, което ще промени правилата на авторското право в Европа в светлината на новата дигитална реалност“, каза еврокомисарят за единния дигитален пазар Андрус Ансип.
Предложенията, които вероятно ще бъдат оспорени от лобисти, трябва да бъдат одобрени от Европейския парламент и от държавите членки на ЕС. Над 1000 артисти, сред които Лейди Гага и Колдплей, подписаха писмо, в което призовават Комисията да предприеме мерки за защита на авторските им права.

Според изпълнителите сайтове като You Tube “източват несправедливо пари от музикалната общност и нейните артисти и композитори“. You Tube, който публикува видеа и аудио съдържание, печели пари, като продава реклами и след това разделя печалбите между носителите на правата. Бизнес моделът на сайта за видео споделяне се различава от сайтовете за стрийминг на музика като Spotify и Apple Music, които плащат на звукозаписните компании малка сума, всеки път, когато пускат дадена песен.

Комисията предложи също промяна на правилата за телекомите н ЕС, за да се гарантира много по-бърз интернет достъп в цяла Европа. Тя иска училища, университети, болници, транспортни центрове и компании да разчитат на дигитални технологии, за да имат изключително бърза връзка над един гигабит в секунда. Всички домове, както в града, така и в селата, трябва да имат широколентов интернет със скорост поне 100 мегабита в секунда.

Освен това Комисията призовава всички градски зони, както и главните пътища и железопътни възли да имат 5 G покритие. Всяка една държава членка на ЕС трябва да има 5G в поне един голям град до 2020 г.