Втора вълна на епидемията от COVID-19 е неизбежна, заяви еврокомисарят по здравеопазването Стела Кириакидис.

Важно е при следваща карантина да се подходи по-умно, добави зам.-председателят на Европейската комисия Маргаритис Схинас на съвместна пресконференция по повод мерките, които комисията предлага по този въпрос.

Националните противоепидемични мерки трябва да бъдат съобразени с особеностите на населението, включително културологични, за да има обществено доверие, посочи той.

Това не е най-светлият час за ЕС, заяви Схинас по повод липсата на приложение на досегашните препоръки на комисията.

Първоначално правителствата в ЕС действаха под натиска на невиждана криза. По-късно те осъзнаха взаимосвързаността, нуждата единният пазар да снабдява хранителните вериги, сезонните работници да могат да пътуват, държавите заедно да купуват лекарства и предпазни средства, отбеляза той.

Всяка година сезонният грип създава натиск над европейските здравни системи, затова призоваваме държавите в ЕС да обмислят действия това да се предотврати, например с повишен достъп до ваксини, с по-ранно начало на кампаниите за ваксиниране и с разширяване на обхваната на тези кампании, с обществени поръчки за снабдяване с лекарствени изделия.

Скоро се очакват насоките за това от Европейската агенция за предотвратяване и надзор на заболяванията, посочи Схинас.

Няма държава от ЕС, където епидемията да е изчезнала, заяви Кириакидис. Тя уточни, че още преговаря с производителя на лекарството ремдесивир, което ускорява възстановяването от новата заразна болест.

По нейните думи лекарството е доставено в ЕС, а новите количества, които сега се договарят, ще бъдат разпределени между европейските държави според нуждите.

По-рано Европейската комисия представи незабавни краткосрочни мерки за укрепване на готовността на европейските здравни системи за нова вълна от COVID-19.

Необходима е непрекъсната бдителност и готовност за бързи действия от страна на комисията и на държавите от ЕС, за да може разпространението на болестта да бъде овладяно, а новите общи ограничения на свободата на движение да бъдат избегнати, се посочва в съобщението на ЕК.

Комисията препоръчва разширяване на обхвата на изследванията, повишено проследяване на контактите на заразените и на надзора от страна на здравните власти за откриване на огнищата и ограничаване на разпространението на заразата.

Комисията приема и решение за укрепване на съвместимостта на мобилните приложения за проследяване на заразените и предупреждаване между държавите в ЕС.

ЕК препоръчва осигуряване на снабдяване с лични предпазни средства, лекарства и здравни изделия чрез съвместни процедури за поръчки при извънредна обстановка и стратегически запаси на ЕС.

Препоръчва се поддържане на бърз достъп до средства за бързо действие в областта на общественото здраве, без да се пренебрегват други области на здравеопазването, включително чрез финансова подкрепа за преноса на здравни работници и пациенти между държавите от ЕС и съгласуване на разполагането на екипи и оборудване за спешна здравна помощ в държавите, подали искане по механизма за гражданска защита.

Според ЕК е необходимо държавите да обменят данни за въздействието от връщането на карантината, да бъде осигурена подкрепа за уязвими хора, психосоциална подкрепа, съобщава БТА.

Пандемията от COVID-19 оказа невиждан натиск върху всички държави по целия свят. В много държави болестта се разпространи масово. ЕС въведе мерки за смекчаване на социално-икономическите въздействия, като поддържане на вътрешния пазар, подкрепа за превозвачите и работещите в туризма, защита на заетостта и подкрепа за здравните услуги за уязвими хора.

Държавите от ЕС все повече съгласуват своите действия, което е абсолютно необходимо, за да може епидемиологичната обстановка да бъде овладяна.

Мерките в областта на общественото здраве, предприети от държавите, спомогнаха за намаляване на броя на новозаразените до поносимо за здравните системи равнище. Това страна позволи постепенното премахване на различните наложени ограничения и възобновяването на повечето дейности, отчита комисията.