Европейската комисия препоръча на служителите си да спрат да използват мултимедийния мобилен телефон "Блекбъри" (BlackBerry).

Смартфоните, произвеждани от канадската компания "Рисърч ин моушън" (Research in Motion), имат особена система за шифриране на сигнала, която затруднява достъпа на специализираните държавни служби до предаваната чрез устройствата информация, съобщи радио Би Би Си, цитирано от ИТАР-ТАСС.

Чрез мобилния апарат в кодиран вид се изпращат интернет съобщения, текстови съобщения, кодират се многоканални обмени на текстове и видеоматериали едновременно от няколко потребителя.

Обработването на тези съобщения, включително разкодирането на информацията, предадена от "Блекбери", за други типове мобилни телефони, става в центровете за предаване на данни на "Рисърч ин моушън", които са разположени най-вече в Канада.

Комисията не посочи причините за препоръката, която на практика е равнозначна на забрана. "Анализирани са всички ключови показатели на пазара на смартфони, включително финансовите въпроси и проблемите на сигурността", посочи представител на ЕК.

На всичките 32 000 души, работещи в различни подразделения на Европейската комисия, бе препоръчано да ползват "айФон" (IPhone) на американската компания "Епъл" (Apple) или "Уалдфайър" (Wildfire) на тайванската "Ейч Ти Си" (HTC), но не и "Блекбъри".

Преди дни властите в Обединените арабски емирства (ОАЕ), Саудитска Арабия, Кувейт и Индия заплашиха, че ще забранят използването на "Блекбъри" на своя територия по "причини, свързани със сигурността", припомня ИТАР-ТАСС.

Вчера ОАЕ обявиха, че решението им да спрат от 11 октомври основните услуги на "Блекбъри" е "окончателно", но възможностите за обсъждане на въпроса остават отворени.

Забраната на "Блекбъри" в Саудитска Арабия пък ще засегне само услугата за изпращане на текстови съобщения, но крайната дата за влизането й в сила - 6 август - остава окончателна.

Множество държави се опасяват, че в случай на нужда нямат възможност за достъп до данните, предавани чрез "Блекбъри", за разлика от смартфоните на "Нокиа" (Nokia) и "айФон". Властите в Индия, например, установиха, че група терористи, които през есента на 2008 г. нападнаха хотели в Мумбай, са използвали телефони Блекбъри.

Източник: БТА