Икономическата криза в Европа струва човешки животи, след като е регистрирано увеличаване на броя на самоубийствата и на заразните болести, а политиците нехаят за този проблем, заявиха днес експерти по здравеопазване.

Жестоките съкращения на бюджетите и растящата безработица причиняват депресия у все повече хора, а спадът на доходите води до това, че все по-малко хора имат възможност да отидат на лекар или да си купуват лекарства, съобщава БГНЕС.

В Гърция, например, от 2007 г. насам се забелязва тревожно нарастване на случаите на заразни болести, гласи анализ на тази тема, публикуван в британското медицинско списание "Лансет".

За да се противодейства на тези заплахи, са необходими решителни мерки на социална защита, обясняват изследователите. Но мерките за затягане на коланите заради кризата в много европейски страни дадоха сериозно отражение върху структурите за социална защита, като последният пример в това отношение е Кипър.

Вижте още:Българите и унгарците са най-недоволните от живота си европейци

"Забелязва се подчертана тенденция да се отрича въздействието на кризата върху здравето, макар това да е очевидно", заяви изследователят Мартин Маккий от Европейската обсерватория за здравните политики и системи, която работи със съдействието на Световната здравна организация.

"Европейската комисия има задължението да следи за въздействието на цялостната й политика върху здравето, но не е реализирала никакво проучване за отражението на наложените от "Тройката" мерки за драстични икономи върху здравето", подчерта Маккий.