Обявяването на карантина в цял свят в дългосрочен план може да бъде по-опасно, отколкото свободното разпространение на коронавируса, смята Джон Йоанидис – епидемиолог, професор в университета в Станфорд.

В авторска колонка за издание „Stat“ той обръща внимание върху факта, че въведените от много страни мерки ще натоварят здравната система за продължителен период от време.

В същото време при разпространението на вируса настъпва за кратко „остра фаза“, която приключва бързо, пише БГНЕС.

Според Йоанидис, децата, които стоят вкъщи под карантина, не ходят на училище и не общуват с връстниците си, може да не създадат естествен имунитет, което да доведе до здравословни проблеми в бъдеще.

Борисов: Засега няма да забраняваме излизанетоЕдинствената, която още остана, е да забраним да се излиза от вкъщи, като все още се пазим по простата причина, че тогава трябва да се създаде много мощна мрежа, която създаваме, но трябва да се включи армията, социалните служби, на места и пожарната, за да можем на тези хора, които нямат деца, или няма кой да ги обслужи, да им подсигурим лекарствата, храната, водата.

Професорът смята, че масовата изолация ще се отрази както на световната икономика, така и на психическото здраве на хората. Потенциалните последици от световната карантина са финансова криза и масови безредици, граничещи с появата на сблъсъци между хората.

Коронавирусът бе обявен за пандемия на 11 март от Световната здравна организация.